Zanimivosti

Kloniran prvi človeški zarodek?

Rim, 07. 04. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Italijanski ginekolog Severino Antinori je sporočil, da je kloniral človeški zarodek. Ta neuradna informacija je v petek v Italiji, kjer je kloniranje ljudi prepovedano, sprožila veliko polemik.

V ginekologovi pisarni ne želijo ne potrditi ne zanikati informacije, ki je bila objavljena na spletni strani britanske revije New Scientist. S kloniranim zarodkom naj bi Antinori oplodil neko žensko, ki je noseča že osem tednov.

Antinori, ki je v zadnjem času že večkrat šokiral svetovno javnost z raziskavami na področju človeškega kloniranja, je novico o "ženski, ki je tako kot več tisoč neplodnih parov sodelovala v programu in je s kloniranim zarodkom noseča že osem tednov", sporočil na srečanju strokovnjakov v Združenih arabskih emiratih. Antinori naj bi pojasnil, da je v jajčece pacientke vsadil DNK njenega moža. Po poročanju revije New Scientist, ki se sklicuje na časnik Gulf News, pa niso znane podrobnosti o narodnosti ženske in tem, kje naj bi bil poskus izveden.

Dolly - prva uspešno klonirana žival
Dolly - prva uspešno klonirana žival FOTO: Reuters

Italijanski minister za zdravstvo Girolamo Sirchia dogodka še ni želel komentirati, dejal je le, da bo to storil, ko bodo znani podrobnejši podatki. "Upajmo, da gre za pogruntavščino medijev in ne za slab okus vročekrvnega Antinorija," pa je dejal senator italijanske desnice Riccardo Pedrizzi in dodal: "Če je novica točna, smo priča najbolj siloviti blaznosti. "Italijanska zdravniška zbornica je sporočila, da bo Antinorija izključila, če se novica izkaže za resnično.

Antinori, ki ga imenujejo tudi "porodničar starih mam", je lani napovedal, da namerava še podrobneje razviti svoje poskuse človeškega kloniranja, da bi dognanja lahko uporabil za reproduktivne namene. Slaven je postal potem, ko je leta 1994 pomagal pri porodu 63-letni Italijanki, ki jo je pred tem oplodil v svoji zasebni bolnišnici v Rimu.

Nasprotujoča si stališča

Dr. Antinori je bil eden od treh zdravnikov, ki so lani javno priznali, da si prizadevajo klonirati človeški zarodek. Kot so poročali mediji, je Antinori prepričani, da je kloniranje le nova oblika pomoči pri umetnem oplojevanju. Od kar se je Antinori jasno postavil v bran kloniranju, se mu kolegi v znanstvenih krogih izogibajo in obsojajo njegovo stališče kot neodgovorno. Saj je tudi kloniranje živali šele v prvih poskusnih fazah. Znanstveniki opozarjajo, da so klonirane živali zelo slabega zdravje, zelo pogosto pa se pojavljajo hude genetske deformacije.

V kolikor se izkaže trditev o kloniranem človeškem zarodku za resnično, bo to dejanje v znanstvenih krogih imelo hude posledice. Če bo nosečnost uspešna, bodo Antinorija skušali oponašati mnogi. Neuspešnost sporne nosečnosti pa bo dala nov zagon zagovornikom globalne prepovedi kloniranja ljudi, za kar si prizadevajo tudi Združeni narodi.

Britanski biotehnik dr. Donald Bruce pa je prepričan, da je novica o Antinorijevem drznem poskusu le "novinarska raca". Bruce je namreč prepričan, da bi znanstveniki tovrstno vest objavili na primernejši način.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.