Zanimivosti

Kmalu vesoljska postaja na Luni?

New York/Tokio, 14. 04. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Reuters, S.M.
Komentarji
0

Primeren kraj za stalno vesoljsko postajo naj bi bil krater na severnem tečaju Lune, ki je nenehno obsijan s soncem.

Postaja na Luni je odskočnica za postajo na Marsu (Foto: Reuters)
Postaja na Luni je odskočnica za postajo na Marsu (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Znanstveniki so odkrili popolni kraj za postavitev stalne vesoljske postaje na Luni. Postajo naj bi postavili v Peary kraterju v bližini Luninega severnega pola, ki se nahaja v sončnem območju in nedaleč od velikih količin zmrznjene vode.

Peary krater je nastala zaradi trčenja asteroida s površjem Lune in meri v širino 73 kilometrov. Ker je skoraj neprekinjeno obsijan s sončno svetlobo, bo postaja nenehno oskrbovana s solarno energijo, ki jo bo poganjala. Enako pomembni so konstantno zasenčeni kraterji okrog severnega tečaja, v katerih se verjetno nahaja led, saj bi ga astronavti na postaji lahko topili in se s tem oskrbovali s pitno vodo. Vesoljska postaja na Luni bi bila idealno poskusno odskočišče za večji projekt, ki ga znanstveniki v prihodnosti prav tako nameravajo uresničiti – namreč vesoljsko postajo na Marsu.

Lunina površina je polna kraterjev (Foto: Reuters)
Lunina površina je polna kraterjev (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Ker je zemeljska os zelo nagnjena, imamo na Zemlji različne letne čase. Lunina os pa je dokaj ravna, saj se od idealnega pravega kota glede na Sonce razlikuje le za 1,5 odstotka, zato znanstveniki predvidevajo, da so na luni točke, kjer Sonce nikoli ne zaide. Luna prav tako nima atmosfere, njena temperatura pa okrog ekvatorja niha med 100 stopinjami in – 180 stopinjami Celzija. Vendar znanstveniki predvidevajo, da so na permanentno obsijanih točkah temperature bolj blagodejne.

Kljub temu po potrebnih še kar nekaj dodatnih preiskav, preden bodo zagotovo vedeli, ali v Peary kraterju res nenehno sije sonce in ali so pogoji dovolj ugodni. Za vesoljsko postajo naj bi bil delno primerno tudi območje okrog južnega pola, ki je prav tako polno ledu, vendar tam naj ne bi bilo sonca.

Vesoljska ladja Smart – 1 Evropske vesoljske agencije bo zato skušala prinesti dodatne informacije o površju Lune. NASA pa si bo Lunin teren ogledovala leta 2008. Med tem načrtuje Indija prvo misijo na Luno že leta 2007, s katero bodo na njeno površino pripeljali ameriški radar, ki naj bi na Luni poiskal led.

Japonci prvi na Luni?

Japonska vesoljska agencija JAXA pa si prizadeva, da bi čimprej samostojno postavila permanentno vesoljsko postajo na Luni. V svoji viziji Japonci načrtujejo postavitev postaje že v letu 2025, na njej pa naj bi sodelovali astronavti in roboti.

Načrt naj bi Japonci predstavili po tem, ko so v vesolje uspešno poslali satelit, med tem ko jim 15 mesecev pred tem to ni uspelo in so zato izgubili dva vohunska satelita, namenjena za nadzorovanje področja Severne Koreje. Nesrečen poizkus je bil za Japonsko dodatno ponižanje, saj so samo nekaj tednov pred tem Kitajci, kljub temu, da naj bi bili tehnološko na slabšem kot Japonska, uspešno poslali v vesolje astronavta.

Da bi JAXI načrt uspel, bodo potrebovali dodatno delovno silo, poleg tega pa povečati še priliv denarja iz proračuna, saj bi potrebovali približno 2,6 milijard ameriških dolarjev letno, med tem ko so lani dobili "zgolj" 1,7 milijard ameriških dolarjev. To pa bo težko izvedljivo, saj je Japonska zadolžena za slabih 7000 milijard ameriških dolarjev.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10