Težave z namišljenimi prijatelji pa obstajajo tudi v resničnem življenju. Starši mlajših otrok pogosto opažajo, da njihov malček prijateljuje z nekom, ki je odraslim očem neviden. Psihologinja Blanka Colnerič pojasnjuje, da otroci z namišljenim prijateljem krotijo svoje strahove, blažijo osamljenost ali pa so jim preprosto v družbo in zabavo.
"Namišljen prijatelj se pri nekaterih otrocih pojavi, pri drugih spet ne. Včasih so namišljene prijatelje pripisovali obdobju med drugim in četrtim letom starosti, pozneje nekje do 10. leta, dandanes so pri nekaterih otrocih živi še po dopolnjenem desetem letu. Poročajo tudi o piscih fiktivnih romanov, ki tovrstna prijateljstva vzdržujejo še v odraslost."
Namišljeni prijatelj – razlog za skrb?
Colneričeva meni, da naj starše tovrstna prijateljstva ne skrbijo, razen če vztrajajo v mladostništvo, če otroci očitno ne ločijo več med domišljijskim svetom in realnostjo, so vedno bolj vpleteni v notranji svet ter izgubljajo zanimanje za svet okrog sebe. Ukrepati je treba tudi, če ta prijatelj otroka "nagovarja" k destruktivnemu vedenju.
Preverite, kako resnična je lahko predstava o namišljenem prijatelju.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.