Vatikanski tehniki so se osredotočili na elektronske "uši" - mikroskopske mikrofone, ki bi lahko bili vgrajeni v prostorih, kjer prebivajo kardinali in kjer se odvija konklave, ali pa na izjemno občutljive daljinske senzorje, s pomočjo katerih je mogoče prisluškovati na daljavo. Od zadnjih volitev papeža leta 1978 se je prisluškovalna tehnologija zelo razvila, kljub temu pa si vatikanska administracija prizadeva, da bi dogajanje med volitvami papeža kljub temu ohranila v strogi tajnosti.
Varnostne sile v vatikanski kuriji ne želijo navajati nobenih podrobnosti o ukrepih, ki so jih uvedli za odvračanje prisluškovanj. Toda znano je, da je Vatikan za zavarovanje tajnosti konklav zaupal strokovnjakom italijanske policije in zasebnim varnostnim službam.
Skušnjava je velika
Toda skušnjava je velika, saj se med volitvami papeža utegne razplamteti ostro rivalstvo med taboroma reformistov in konservativcev. Pričakovati je tudi velike pritiske, da bi prvič v zgodovini izvolili neevropskega papeža. Vsako neželeno odkritje podrobnosti izza zidov sikstinske kapele bi namreč utegnilo biti za ugled Vatikana zelo neprijetno.
Pokojni Janez Pavel II. je iz svoje socialistične domovine dobro poznal razvejanost tajnih služb in njihovo obsedenost z zalezovanjem državljanov. Prav zato je pred devetimi leti na novo predpisal, kako naj bo zagotovljena tajnost konklava. V svoji konstituciji Universi Dominici Gregi je zapovedal, da je treba pred konklavom opraviti "natančen in strog nadzor, da v teh prostorih ne bi bilo na zahrbten način vgrajenih audivizualnih pripomočkov za snemanje in prenos". Kardinali tako ne smejo imeti pri sebi prenosnih telefonov in računalnikov, med konklavom pa v njihovi bližini ni niti televizijskih in radijskih sprejemnikov.
Sodobna tehnologija omogoča skoraj vse
Prenosni telefon ali računalnik je mogoče predelati tako, da prestreže vse pogovore in jih posreduje naprej. Poleg sikstinske kapele so protiprisluškovalni strokovnjaki podrobno pregledali vatikanske strehe. Sodobni laserski mikrofoni lahko zasledijo akustične signale v razdalji 400 metrov in pri tem zabeležijo za človekovo uho neslišne vibracije okenskega stekla. Mikrofon je treba le usmeriti proti oknu ali trdem predmetu v obliki okvirja. Ko ljudje spregovorijo, steklo vibrira v skladu z njihovimi glasovi, ta nihanja pa je mogoče računalniško rekonstruirati v razumljivo govorico. Kot protiukrep je mogoče uporabiti zavese iz gosto tkanega blaga ali pa "maskiranje" pogovorov s predvajanjem zvokov, ki motijo prisluškovanje.
Strokovnjaki za prisluh so od strehe do tal morali pregledali vse kotičke sikstinske kapele, da bi odkrili morebitne mikroskopske mikrofone. Te je mogoče skriti povsod: pod preprogo, sedežno blazino, v vodovodno napeljavo ali v žarnice. Po nekaterih namigih naj bi pregledali tudi očala in razpela, ki jih imajo pri sebi kardinali.
Kaj pa, če vohun splakne toaletno vodo?
Prvič v zgodovini konklava niso pregledali samo prostorov, kjer bodo volitve, temveč tudi rezidenco Svete Marte - prenočišče, v katerem bivajo kardinali. Še preden je začela veljati prepoved dajanja intervjujev, je ameriški kardinal Francis George novinarjem povedal, da so jim varnostne sile zagotovile blokiranje vsakršnih komunikacij.
Največje tveganje za tajnost konklava pa še vedno predstavlja vohun med vatikanskimi zidovi, ki lahko uporabi tudi manj sodobne "špijonske" metode. Po mnenju varnostnih strokovnjakov tako ni mogoče preprečiti, da bi takšen vohun svoje podatke pošiljal denimo tako, da bi kot komunikacijski "kanal" uporabil izpiranje toaletne vode, ki bi ji dodal barvila, in to določeno barvo za čisto določeno vrsto sporočila.