Juerg Luterbacher iz Univerze v Bernu pravi, da to drži, če govorimo o Evropi kot celoti. V članku, objavljenem v reviji Science, je omenjeno tudi, da vse bolj tople postajajo tudi evropske zime. Poprečne zimske in letne temperature v zadnjih treh desetletjih so bile najtoplejše v zadnjega pol tisočletja, je zapisano v članku. Podatke Luterbacher in njegova skupina zajema s pomočjo zgodovinskih poročil, preučevanja drevesnih letnic in merjenja temperature zemlje.

Glede na Luterbacherjeve študije so vreme v zadnjih petih stoletjih zaznamovale tako otoplitve kot ohladitve. Drugemu najtoplejšemu poletju, denimo, leta 1757, je sledilo hladno obdobje. Ne tako davno, še leta 1902 pa so zabeležili najhladnejše poletje v 500 letih. Sicer pa članek omenja, "nenavadno močan trend segrevanja, ki je doslej brez primere". Ta trend naj bi se začel pred dobrega četrt stoletja, leta 1977, višek pa naj bi dosegel prav lansko poletje.
Švicarska študija ne omenja morebitnega človekovega vpliva na klimatske spremembe, ki je za mnoge klimatologe vprašljiv. Kot je dejal Luterbacher, namen raziskave ni analiza človekovega vpliva: "Nismo želeli ugotoviti vzroka za otoplitev. Poročali smo le o podatkih, ki smo jih pridobili ali izmerili."