
V Ledeni barki bodo zbirali tkiva ogroženih živalskih vrst, ki jih bodo zamrznili v tekočem dušiku in tako njihov genetski material ohranili za bodoče rodove; tudi za čas, ko bodo vrste že izumrle. Projekt so podprli britanski prirodoslovni muzej, zoološka družba iz Londona in Univerza v Nottinghamu.

Je šesto masovno izumrtje blizu?
Znanstveniki so mnenja, da bodo živalske vrste zelo hitro izginile z obličja Zemlje. Nekateri pojav imenujejo 'šesto masovno izumrtje'. V naslednjih 30-ih letih naj bi po nekaterih ocenah izumrla kar četrtina vseh znanih sesalcev in desetina vseh znanih ptičjih vrst. Vzrok za izumiranje pa naj bi bile klimatske spremembe in manjšanje življenjskega prostora za živalske vrste.
Poleg sesalcev in ptic se izumrtju približuje na desetine 'manj opaznih' vrst žuželk, črvov in pajkov.
Kakšen je pomen vrst za naš obstoj še premalo razumemo
"Veliko ljudi ne razume pomena raznovrstnosti, ki jo lahko opazujemo danes," pravi eden izmed mentorjev projekta, Sir Crispin Tickell iz Univerze v Oxfordu. "Ogroženih je okoli 10.000 živalskih vrst in ljudje še vedno ne vemo dovolj o njihovem pomenu za 'mrežo, ki jo imenujemo življenje'," pravi Sir Tickell. Ko vrsta enkrat izumre, v celotnem ekosistemu pusti vrzel, morda tudi odtis v naši zavesti, vendar pa, ko umre poslednji primerek, izgine 'debela knjigo' informacij ne le o njem, pač pa tudi o vrsti in o njeni vlogi v ekosistemu.

"Izgubimo tudi vse informacije o prilagajanjih vrste skozi milijone let razvoja," pravi Georgina Mace iz britanskega prirodoslovnega muzeja.
Poleg dednega materiala naj bi v Ledeni barki zbirali tudi celice tkiv in spolnih celic. Iz teh bo morda v prihodnosti lahko ustvarili tudi klone sedaj živečih, takrat pa morda izumrlih vrst.
"Mislim, da bi Noe bil ponosen na ta projekt," meni Sir Tickell, "saj delamo bolje, kot je on kdajkoli mislil, da lahko."