Ste vedeli, da je bil prvi telefonski klic preko prenosnega telefona opravljen natanko pred 40 leti? Sliši se neverjetno, a 3. aprila leta 1973 je zdaj 85-letni Martin Cooper, inovator in nekdanji inženir pri Motoroli, sklical svoje tekmece in med hojo po ulicah New Yorka opravil prvi pogovor preko prenosnega telefona. Skozi naslednjih 40 let je naprava postala nepogrešljiv pripomoček, tako da si danes življenja brez njega skoraj ne moremo predstavljati.
Njegova prva vizija se je rodila ob pojavu telefonov v avtomobilih. Želel je telefon, ki ne bi bil vezan na neki določen kraj, avto, pisarno ali naš dom, pač pa bi lahko na določeno telefonsko številko dobili točno določeno osebo. Po desetih letih od predstavitve ideje in ogromnega prototipa je Motorola začela z množično proizvodnjo in prodajo telefona DynaTAC, za katerega je bilo treba odšteti neverjetnih 3.500 dolarjev oziroma okoli 2.700 evrov. Velikanski mobilni telefon, ki smo ga sicer Slovenci pogovorno poimenovali kar 'cegu z anteno', je v naslednjih sedmih letih kupilo približno milijon ljudi. 'Oče mobilnega telefona' je v enem od nedavnih intervjujev dejal, da so že tedaj vedeli, da bo telefon z leti postal vse manjši, bolj priročen, uporaben ter tako tudi bolj primeren za množično proizvodnjo. "Kljub temu si nismo predstavljali, da se bodo te naprave tako skrčile, da jih bo mogoče nositi kar v ušesu ali celo pod kožo,'' je dejal in dodal, da je vesel, da je s svojim prispevkom izboljšal življenja ljudi. "Te naprave spodbujajo produktivnost, ljudem nudijo večje udobje in tudi občutek varnosti,'' je zaključil.
"V 40 letih smo mobilne telefone, ki so bili sprva orodje za poslovneže, naredili privlačne vsem potrošnikom, še posebej z dostopom do interneta,'' je ob obletnici dejal dr. Mike Short, angleški strokovnjak na tem področju in nekdanji predsednik Inštituta za tehniko in tehnologijo. "V prihodnosti bomo videli še veliko širši nabor pripomočkov, marsikaterega pa bomo lahko nosili na telesu,'' je dodal in pojasnil, da so korak v tej smeri očala z interaktivnim digitalnim zaslonom. Kot še pravi, na police že prihajajo tako imenovane pametne ročne ure, ki bodo v nekaterih primerih nadomestile telefone, in tudi posebni trakovi, ki bodo spremljali naše zdravstveno stanje in preko mobilne povezave o morebitnih težavah poročali našemu zdravniku.
Poročilo Mednarodne telekomunikacijske zveze kaže, da je bilo v letu 2012 sklenjenih kar šest milijard telefonskih naročnin, kar posplošeno povedano pomeni, da je le še vsak sedmi Zemljan brez mobilnega telefona.
KOMENTARJI (67)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.