Zanimivosti

Na Švedskem ukradli lunin prah

Stockholm, 08. 09. 2002 00.00 1 min branja 0

Luna Calisto

Neznanci so z vesoljske razstave v Stockholmu ukradli štiri zrnca luninega prahu, ki jih je na Zemljo prinesla prva človeška odprava na Luno.

Luna Calisto
Luna Calisto
FOTO: Reuters

Leta 1969 so astronavti odprave Apolo 11 nabrali prah med pristankom na luninih tleh, ki ga je leto kasneje tedanji predsednik ZDA podaril Švedski. Švedski naravoslovni muzej je zrna razstavil v kapsuli v velikosti kovanca, ki je bila v valju iz nerjavečega jekla, valj pa je bil še dodatno pokrit s stekleno ploščo.

V torek so zaposleni v muzeju opazili, da je steklena plošča razbita, kapsula pa odstranjena. Policija je preiskavo, ki jo je uvedla takoj po obvestilu o kraji, zaradi pomanjkanja dokazov prekinila. Predstavniki švedskega muzeja so mnenja, da lunin prah nima nikakršne tržne vrednosti, pravi izvor prahu pa je po njihovih besedah brez dokumentacije zelo težko ugotoviti.

  • slika 1
  • slika 2
  • slika 3
  • slika 4
  • slika 5
  • slika 6
  • slika 7
  • slika 8
  • slika 9
  • slika 10
  • slika 11
  • slika 12
  • slika 13
  • slika 14
  • slika 15
  • slika 16
  • slika 17
  • slika 18
  • slika19
  • Slika 20
ISSN 15813711 © 2025
24ur.com, Vse pravice pridržane
Verzija: 1420