Zanimivosti
Oglas

Nadpovprečen porast števila turistov v Mariboru in partnerskih mestih EPK

Ljubljana, 13. 09. 2012 11.16 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Slovenski turizem je izkoristil izjemno priložnost Evropske prestolnice kulture MARIBOR 2012. Pozitivni učinki so vidni zlasti v vzhodni kohezijski regiji, kjer beležijo večji porast števila turistov kot znaša porast na državni ravni.

Po podatkih Zavoda za turizem Maribor se je število obiskovalcev v Mariboru v prvem polletju povečalo za 82 % v primerjavi z istim obdobjem lani, največ pa v juniju, ko je bilo 92-odstotno povišanje. Prednjačijo Avstrijci, katerih obisk se je na posameznih atraktivnih lokacijah povečal za približno 300 %, sledijo Slovenci, Nemci, Italijani, Nizozemci, Francozi, Izraelci, Španci. Tudi v drugih partnerskih mestih dejansko beležijo povečanje števila obiskovalcev, predvsem tujih, še posebej v Velenju, kjer je opazna kar 51-odstotna rast (od tega 60-odstotna rast domačih obiskovalcev). Povsod se število obiskovalcev veča predvsem med večjimi dogodki, kot npr. v Novem mestu, kjer beležijo presežke v primerjavi s predhodnimi leti (porast obiska dogodkov za ve3č kot 40 %, nekaterih tudi za 300 %) in na Ptuju, kjer se delež domačih gostov veča predvsem med festivali in se opazi 6-odstotno rast vseh obiskovalcev v prvem polletju.
V Mariboru opazimo skoraj 11-odstotno rast nočitev v prvih šestih mesecih, prevladujejo tuji gosti v razmerju 78:22. Po podatkih drugih partnerskih mest je večinoma opaziti povečanje števila nočitev, predvsem v Slovenj Gradcu, kjer so zabeležili kar za 35 % več nočitev kot v enakem lanskem obdobju, od tega 43 % domačih gostov, kar pomeni 58-odstotno povečanje števila domačih gostov. V Slovenj Gradcu predvidevajo, da bodo do konca leta zabeležili rekordno število nočitev zadnjih dvajset let. Tudi v Murski Soboti beležijo za 7 % več kot v lanskih prvih sedmih mesecih, v Velenju pa 20 % več nočitev kot v istem obdobju lani. Tam lahko opazimo porast turistov iz Kanade, Belgije in drugih evropskih držav.
Z učinkom EPK na turizem so zadovoljni tudi na ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo. Mag. Marjan Hribar, v. d. generalnega direktorja Direktorata za turizem in internacionalizacijo na MGRT je povedal, da se kulturne zgodbe čudovito prepletajo s turizmom in dajejo možnosti za ustvarjanje privlačnih, inovativnih turističnih produktov. Poudaril je, da

"EPK 2012 s svojim pestrim, zanimivim in kakovostnim programom uspešno prispeva k dvigu prepoznavnosti Slovenije v svetu kot privlačne turistične destinacije. Zelo je pohvalno, da se Maribor in vsa sodelujoča mesta v okviru projekta EPK zavedajo pomena povezovanja kulturnih dogodkov s turizmom. Slovenska turistična organizacija prav tako v vseh svojih aktivnostih pospeševanja prodaje slovenske turistične ponudbe doma in v tujini predstavlja projekt 'Evropska prestolnica kulture', ki ga povsod sprejmejo v velikim zanimanjem. Iskreno upam, da bodo vsa sodelujoča mesta s podobno prakso prepletanja kulture in turizma nadaljevala tudi v prihodnje."

Ob številnih turistih, so v letu 2012 Maribor in partnerska mesta gostili tudi več kot 300 tujih novinarjev. Na temo Maribor in EPK je bilo v tujih medijih objavljenih več kot 400 zabeleženih medijskih objav, odzivi so večinoma zelo pozitivni. EPK je tako pripomogel k prepoznavnosti mest, regije in tudi celotne države na evropskem trgu. S prisotnostjo na mnogih sejmih, delavnicah, tiskovnih konferencah v Gradcu in Zagrebu ter v objavah v tujih medijih, so tako Maribor in partnerska mesta pozicionirani na zemljevid kot zanimiva turistična destinacija, še posebej na področju kulturnega turizma, okrepila pa se je tudi prisotnost Slovenije ter blagovne znamke »I feel Slovenia« po vsej Evropi in širše.

Odlično obiskane so tudi Info točke MARIBOR 2012, število obiskovalcev pa iz meseca v mesec narašča. V osmih mesecih jih je obiskalo že več kot 22 tisoč obiskovalcev. V zadnjih treh mesecih je najbolj skokovit porast obiskovalcev iz tujine, saj so ti predstavljali kar 70 % obiska info točk.
Generalna direktorica zavoda MARIBOR 2012 dr. Suzana Žilič Fišer je izpostavila, da se je zavod intenzivno vključil v spodbujanje kulturnega turizma:
"V seriji pozitivnih učinkov, ki jih je sprožil EPK, je tudi vpliv na gospodarstvo. Zaznali smo priložnost, izkoristili prebojni trenutek, ki ga projekt prinaša. To se vidi ne samo na področju turizma, ampak se pozitivni učinki kažejo tudi v boljši povezanosti vzhodne kohezijske regije na vseh ravneh. Želimo, da se bo razvojni potencial, ki ga je zavod vzpostavil, ohranil tudi po formalnemu koncu projekta."

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.