Raziskava, ki jo je opravila tehniški univerza v Berlinu, je pokazala, da je oprsje edine egiptovske ženske vladarice na faraonskem prestolu Hačepsut, ki je del zbirke v Berlinu, verjetno ponaredek. Rezultate preiskave povzema revija Der Spiegel. Dieter Wildung, do nedavnega direktor egiptovskega muzeja v Berlinu, je nad rezultatom raziskave presenečen, saj sploh ni vedel, da ta poteka.
Po poročanju revije je analiza materiala pokazala, da je oprsje izdelano iz kamenine, ki vsebuje veliko magnezita in siderita. Omenjene kamenine strokovnjaki doslej niso zasledili še pri nobenem kipu, ki izvira z območja okoli reke Nil.
Doslej je veljalo, da je 16,5 centimetra visoko oprsje kraljice Hačepsut izdelano iz rjavkastega granita. Če bo sum, da gre za ponaredek, potrjen, bo šlo za enega najdražjih ponaredkov, ki jih je kdajkoli kupil Egiptovski muzej v Berlinu. Ta je namreč predmet leta 1986 za milijon mark kupil od Angleža Robina Symesa, poznanega trgovca z umetninami, ki pa je bil zaradi ilegalne trgovine z antikvitetami leta 2005 tudi obsojen na zaporno kazen.
Kot je dejal Wildung, z analizo materiala ni bil seznanjen. Glede cene poprsja ni želel povedati nobenih podrobnosti. "Muzej je oprsje kupil že veliko pred mojim časom," je dejal Wildung, ki je Egiptovski muzej v Berlinu vodil od leta 1989, z vodstvenega položaja pa je odšel pred dvema tednoma. Wildung je tudi izrazil začudenje, da je revija Der Spiegel "čisto potiho" in "ne da bi o tem obvestila prizadeto ustanovo", objavila rezultate raziskave.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.