Zanimivosti

NASA izstrelila infrardeči teleskop

Cape Canaveral, 25. 08. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min

Ameriška vesoljska agencija je danes po večkratnih odložitvah uspešno izstrelila svoj novi teleskop v vesolju. Gre za infrardeči teleskop, ki bo astronomom omogočil še globlji pogled v vesolje.

Novi teleskop je s pomočjo nosilne rakete Delta v vesolje poletel natanko ob 7. uri in 35 minut po srednjeevropskem času.

Izstrelitev nosilne rakete Delta
Izstrelitev nosilne rakete Delta FOTO: Reuters

Novi teleskop z možnostjo t.i. Space Infrared Telescope Facility (SIRTF) bo izjemno pomemben za razvoj infrardeče astronomije, prav tako kot je bil Hubbleov teleskop pomemben za razvoj vizualne astronomije, poudarjajo strokovnjaki. SIRTF bo omogočil astronomom pogled v galaksije, oddaljene več milijard svetlobnih let.

Po navedbah NASA gre sicer za podobno tehnologijo kot pri napravah za nočno gledanje, ki jih uporabljajo v vojski oziroma pri odkrivanju virov sevanja toplote, ki so sicer skriti očesu. Veliko teles v vesolju je prav tako "skrito očesu" za raznim vesoljskim prahom oziroma so preveč oddaljeni, da bi jih lahko zaznali z vidno svetlobo. Lahko pa bi zaznali njihovo infrardeče sevanje. Kot je dejal eden od odgovornih pri NASA, Michael Werner, bo nova misija "odstrla tančico vesolja".

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20