Mednarodna skupina znanstvenikov je sporočila, da so na afriškem otoku Mauritius odkrili kosti, verjetno pa tudi cela okostja, več že dolgo izumrlih ptic dodo. Odkritje bi lahko pripomoglo poglobiti znanje o fizičnih značilnostih in navadah teh ptic, ki predstavljajo simbol izumiranja vrst, po katerem se je tudi ustalil izraz "mrtev kot dodo".
Najdba, ki so jo predstavili v nacionalnem muzeju zgodovine narave v nizozemskem mestu Leiden, je pomembna, ker doslej na Mauritiusu še niso našli niti enega celega okostja te izumrle ptice, ki je živela na otoku. Zadnji znani nagačeni dodo je bil uničen v požaru leta 1755 v muzeju v Oxfordu, potem pa je znanstvenikom ostalo le še nekaj delov okostij in risbe.
Izumrli 'tepček'
Dodoji so živeli na Mauritiusu, preden so se tam naselili ljudje. Njihovo število se je izjemno hitro zmanjšalo po prihodu Portugalcev in Nizozemcev v 16. stoletju. Nazadnje so živega dodoja videli leta 1663. Okostja ptic, ki so jih odkrili zdaj, pa so po ocenah stara od 2000 do 3000 let.
Ime dodo prihaja iz portugalske besede za tepčka. Tako so jih poimenovali, ker niso kazali strahu pred ljudmi in ker niso mogli leteti, zaradi česar so bili lahek plen kolonizatorjev. Nizozemci pa so jih imenovali Walgvogel oziroma odurni ptiči, saj je bilo njihovo meso zelo neokusno.
Sodobni znanstveniki so dodojem bolj naklonjeni. Menijo, da se ljudi niso bali, saj na otoku niso imeli naravnih sovražnikov, sposobnost letenja pa so izgubili zaradi svoje velikosti. Odrasli so namreč tehtali okoli 20 kilogramov, kar je precej več kot na primer tehtajo pelikani.