Po navadi je tako, da vsaka država želi več ozemlja, kot ji ga je soseda pripravljena odstopiti, vendar se najdejo tudi obratni primeri. Dober primer je ozemlje Bir Tawil, ki leži na meji med Egiptom in Sudanom. Gre za ozemlje, veliko približno 2.060 kvadratnih kilometrov, ki je nastalo leta 1902, ko so Britanci na novo postavili meje med državama. Zaradi prejšnje meje, ki je bila zarisana leta 1899, sta tako nastali dve ozemlji – Bir Tawil in Halaib. Problem je v tem, da ima Halaib veliko zalogo naravnih bogastev, zaradi česar ga hočeta obe državi, medtem ko na območju Bir Tahila ni praktično ničesar. Egipt zato vztraja pri meji iz leta 1899, po kateri Halaib pripada Egiptu, Bir Tawil pa Sudanu. Slednji seveda meni ravno nasprotno, saj po meji, zarisani leta 1902, Halaib pripada Sudanu, nezaželeni Bir Tawil pa Egiptu. Obe državi tako vztrajata, da Bir Tawil pripada drugi, zaradi česar je to eno redkih območij na Zemlji, ki si ga ne želi nihče (latinsko terra nullis).
Zanimivosti
Nenavadni mejni prehodi
Ljubljana, 31. 05. 2011 06.00 |
PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min
Avtor
Komentarji
12
Čeprav so meje med državami po navadi točno določene črte na zemljevidu, pa stvari le niso tako preproste, saj na svetu obstaja kar nekaj precej nenavadnih mej, s katerimi imajo težave tudi okoliški prebivalci.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.