
Arturas Zuokas poziva domače poslovneže, da naj zberejo sedem milijonov evrov in kupijo neki grški otok. ''Potem ko bi otok priznala litovska vlada, bi bilo to prvovrstno dopustniško mesto v Mediteranu za naše državljane, hkrati pa bi bila dobra reklama za Litvo,'' je zapisal v izjavi za javnost.
Njegova zadnja ''pogruntavščina'' prihaja teden dni zatem, ko so mu na harvardski univerzi podelili šaljivo, t. i. Ig Nobelovo nagrado, ker se je v Vilni z oklepnikom zapeljal prek mercedesa, nepravilno parkiranega na kolesarski stezi.
43-letni politik je prepričan, da bi lahko na otoku zgradili turistični urad, toplice, odprli nekaj muzejev in gledališče, na ''litovski otok'' pa bi lahko celo preselili rezidenco njihovega ambasadorja v Grčiji.
Zuokasovi nasprotniki ob njegovi domislici sicer samo zmajujejo z glavo. ''Vilna je globoko zadolžena,'' je za medije povedal konservativni mestni svetnik Vidas Urbonavicius. ''Zuokas le na poceni način išče pozornost, namesto da bi res kaj storil za prebivalce Vilne.''
Zuokas, nekdanji vojni dopisnik in voditelj liberalne stranke, je postal župan Vilne leta 2000. Leta 2007 je moral župansko pisarno zapustiti, saj so ga spoznali za krivega, da je poskušal podkupiti nekega lokalnega politika. Pozneje je izrazil željo, da bi postal župan drugega največjega litovskega mesta Kaunasa, a se je nato odločil za vnovično župansko kandidaturo za Vilno, kjer je februarja letos zmagal.

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.