Izvršni direktor Sklada ZN za dejavnosti o prebivalstvu (UNFPA) Thoraya Ahmed Obaid je v izjavi, objavljeni na spletni strani sklada, zapisal, da se moramo ob svetovnem dnevu prebivalstva osredotočiti na pravice mladih. Več kot milijarda prebivalcev je namreč stara med 10 in 19 let, kar je največja generacija mladih v zgodovini človeštva. Slovenija ima po zadnjem popisu 1.964.036 prebivalcev, kar je za 2,6 odstotka več kot ob pred 11 leti.
Generalni sekretar ZN Kofi Annan je v izjavi ob svetovnem dnevu prebivalstva poudaril, da pomanjkanje izobraževanja in informacij oslabi obete mladih in tudi družbe v celoti. Poudaril je, da so informacije ključne v boju proti aidsu in tudi v širšem prizadevanju za boljše zdravje. Eden izmed šestih prebivalcev Zemlje je adolescent, zato bodo njihove odločitve pomembno oblikovale naš svet in obete za prihodnje generacije, je zapisal Annan.
Izvršni direktor UNFPA je zapisal, da je treba adolescente podpirati pri uresničevanju njihovih sanj o boljšem življenju. Na najbolj osnovni ravni ima vsak mlad človek pravico do izobrazbe in zdravja. Pa vendar je vse preveč mladih brez možnosti šolanja in ustrezne zdravstvene oskrbe, posledice pa so uničujoče. "Vsak dan se poroči več kot 70.000 najstnic, mnoge proti svoji volji, in skoraj 40.000 jih rodi. Za ta dekleta to pomeni nepopolno izobrazbo, omejene priložnosti in resne zdravstvene rizike. Naslednji problem je HIV/aids. Polovica vseh novih okužb se zgodi med mladimi. Vsak dan se na novo okuži 6000 mladih," je še zapisal Thoraya A. Obaid.
Slovenija ima po zadnjem popisu 1.964.036 prebivalcev, kar je za 2,6 odstotka več kot pred 11 leti. Najpomembnejša razloga za povečanje pa sta ob sicer negativnem naravnem prirastu priseljevanje iz tujine in legalizacija prebivanja oseb, priseljenih v Slovenijo pred popisom leta 1991. Glede na te trende bo priseljevanje ključni element povečevanja oziroma zmanjševanja števila prebivalstva tudi v prihodnje.
V zadnjih 11 letih je prišlo do bistvenega premika na področju izobrazbene strukture prebivalstva, saj ima le še šest odstotkov nepopolno osnovno šolo, 54 odstotkov jih ima srednjo izobrazbo, 13 odstotkov pa jih ima višjo ali visoko, kar je skoraj dve tretjini več kot leta 1991. Število družin se je od zadnjega popisa povečalo za 2,2 odstotka, pri tem pa je kar 23 odstotkov družin brez otrok. Statistiki beležijo tudi upad zakonskih parov z otroki (za 27.365) na račun zunajzakonskih parov z otroki (porast za 16.903). Enostarševskih družin je od zadnjega popisa več za 8164 in predstavljajo petino vseh družin. Le 6,9 odstotka družin ima tri otroke ali več, število velikih družin (več kot šest) je med popisi padlo iz 568 na 441, število družin s štirimi ali petimi otroki pa je upadlo iz 7018 na 5842.