Decimalni zapis novega praštevila, ki nima imena, ima 7,235.733 cifer in če bi ga hoteli izpisati ročno, bi za to potrebovali kakšnih šest tednov. Josh Findley, odkritelj novega praštevila, je sicer sodeloval v projektu, ki teče po internetu, v katerem iščejo t.i. Mersennova praštevila, projektu Gimps. Mersennova praštevila, so tista, ki jih lahko zapišemo v obliki 2*n -1, imenovana pa so po francoskem menihu iz 17. stoletja, ki je raziskoval način, kako najti praštevila. Novo odkrito število, zapisano na Mersennov način je tako 2 * 24,036,583-1, torej dva na potenco 24,036.583, minus ena.
Novo število je za skoraj milijon cifer daljše od pred tem znanega najvišjega praštevila, njegov odkritelj pa se je z odkritjem zelo približal nagradi 100 tisoč dolarjev, ki jo fundacija Electronic Frontier razpisuje tistemu, ki bo prvi odkril praštevilo, ki bo imelo več kot 10 milijonov cifer. Maja leta 2000 je tako eden izmed udeležencev tekmovanja prejel 50 tisoč dolarjev nagrade, ko je odkril prvo znano praštevilo, ki ima več kot milijon cifer.
Za dokaz, da je novo število zares praštevilo, je Findley potreboval 14 dni, pri čemer je za izračune uporabljal 2,4 GHz računalnik Pentium 4 Windows XP.
Praštevila so sicer zelo dolgo fascinirala matematike. Kot je znano, so praštevila tista cela števila, večja od ena, ki so deljiva z ena in samimi seboj. Prvih pet praštevil je torej 2, 3, 5, 7 in 11. Število 10, na primer, ni praštevilo, ker je deljivo z 2 in 5. Praštevila pa so izjemno pomembna pri kriptografiji.
Mersennova praštevila tvorijo posebno podmnožico praštevil, med prvih nekaj pa sodijo 3, 7, 31, 127, itd. Doslej je znanih 41 mersennovih praštevil.