
Japonski biologi so prišli do osupljivega odkritja. Ugotovili so, da se opice, podobno kot ljudje, pogovarjajo v različnih narečjih. Tako naj bi bilo celo mogoče ugotoviti, od kje kakšna opica prihaja. »Razlike v žlobudranju pri opicah so kot različni dialekti pri ljudeh,« trdi Nobuo Masatake z univerze v japonskem mestu Kjoto.
In kako so raziskovalci to ugotovili? Kar deset let so primerjali dve skupini opic vrste makaki, in sicer eno na otoku Jakušima, drugo pa na gori Ohira v osrednjem delu Japonske. Odkrili so, da prve pri sporazumevanju uporabljajo precej višje glasove od svojih sorodnic z gore. Šlo naj bi za vpliv okolja, visoka drevesa na otoku namreč omejujejo širjenje zvoka, kar živali rešujejo z višjimi toni.
Obe skupini opic sta si sicer v sorodu, še pred petdesetimi leti so njihovi predniki skupaj živeli na otoku Jakušima. Znanstveniki s tem dokazujejo, da genska zasnova ne vpliva na govorici, in poudarjajo, da bodo z novimi dognanji mogoče končno razvozlali izvor človeškega jezika.