Gromozanski krokodil je živel v času, ko je svet poseljevala doslej največja znana kača titanoboa, s katero je po vsej verjetnosti tudi bil bitko za hrano. Titanoboa je lahko dosegla tudi 13 metrov dolžine. Ostanke so našli v rudniškem jašku na severu Kolumbije, natančneje v mestecu Cerrejon. Rudnik je eden največjih dnevnokopnih rudnikov premoga na svetu. Ameriški raziskovalci so najdbo predstavili in opisali v arheološkem mesečniku Palaeontology.
Sladkovodno bitje Acherontisuchus guajiraensis je poseljevalo deževni pragozd pred približno 60 milijoni let, v dobi paleocena. Takrat so svetu kraljevali plazilci, med njimi pa so bile orjaške kače, želve in krokodili. Odkriti primerek je drugi predstavnik sorodnikov krokodilov, ki so ga odkrili v cerrejonskem rudniku. V času paleocena so bile temperature precej višje kot danes, znanstveniki pa menijo, da bi lahko s preučevanjem različnih vrst živali v tem ekosistemu, lažje razumeli tudi vpliv toplejšega podnebja tudi na svet prihodnosti.
Raziskovalci pravijo, da postavljajo na novo odkriti primerki odraslih živali pod vprašaj vse pretekle teorije, po katerih so te živali bivale v sladkih vodah in v plitvinah le v rani mladosti, nakar so se vrnile na odprto morje. Po velikosti sodeč so bili prazgodovinski krokodili približno tako veliki, kot so veliki največji še danes živeči krokodili in aligatorji.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.