Skupina hrvaških, italijanskih in slovenskih avtorjev, med katerimi je tudi pisatelj Mate Dolenc, je pripravila projekt iOtok, s katerim želijo ohraniti življenje na dalmatinskem otoku Biševo, nedaleč od Visa. Prek interaktivnega projekta na spletu bodo predstavili zimske zgodbe preostalih 13 prebivalcev otoka, ki je znan po Modri špilji.
Kot je za današnji Večernji list povedal Dolenc, želijo pritegniti pozornost javnosti in jo spodbuditi k ohranjanju pomembne otoške skupnosti. Po njegovih besedah so zasnovali spletno stran www.iotok.eu, na kateri bodo tedensko objavljali kratke dokumentarne zgodbe o življenju prebivalcev Biševa. Poleg kratkega filma bodo na voljo tudi fotografije, teksti in zvočna sporočila, ki govorijo o sedanjih prebivalcih otoka.
Pripravili so tudi računalniško igrico, v kateri je mogoče pregledovati morske globine ob otoku. Poleg tega bodo obiskovalci spletne strani postavili tudi lastni virtualni otok, pri čemer bodo najbolj ustvarjalni med njimi nagrajeni z obiskom Biševa in spoznavanjem njegovih prebivalcev.
Dolenc, ki že 40 let prihaja na Biševo in je tretjino svojih 30 knjig posvetil otoku, trenutno na Biševu piše novi roman.
Na otoku, ki obsega približno šest kvadratnih kilometrov, je po drugi svetovni vojni živelo okoli 700 ljudi. Pred približno štiridesetimi let se je število prebivalcev začelo močno krčiti. Danes na otoku živi le še 13 ljudi, večinoma v zrelih letih.
Na otoku je tudi 20 avtomobilov, saj ima vsaka hiša vsaj dve vozili. Za primer, če bi prišlo do okvare. Nekoč so imeli tudi osnovno šolo, v zadnjem času pa se v stavbi srečujejo preostali prebivalci otoka in razpravljajo o tem, kako ohraniti življenje na njem, ne da bi se prepustili turistični industriji, še navaja zagrebški časnik.
Najbolj znana turistična znamenitost na otoku je Modra špilja, ki jo v poletnih mesecih obišče tudi 100.000 turistov. Otok, ki se nahaja približno pet kilometrov jugovzhodno od Komiže na otoku Vis, je znan tudi po peščenih plažah in vinu.
KOMENTARJI (66)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.