Ta kompleksni naravni mehanizem so prvič opazili v Sargaškem morju. Majhne vodne rastline proizvajajo s pomočjo UV-žarkov neko substanco, ki preko več stopenj proizvaja substanco, iz katere po različnih vmesnih stopnjah nastajajo oblaki. S tem se plankton lahko zaščiti pred nevarnimi UV žarki, sta po navedbah Nase ugotovila Dierdre Toole iz Oceanograskega inštituta Woods Hole in David Siegel iz univerze v Santa Barbari. Poleti je plankton izpostavljen močnemu sevanju UV žarkov. Da bi se zaščitile, rastline izločajo dimetilsulfonpropionat, ki po predvidevanjih ojačuje stene celic. V dotiku z vodo se s pomočjo bakterij spremeni v dimetilsulfid (DMS). DMS v vodi ni topen in se zato zbira na površini, kjer se spremeni v plin in tako pride v zrak, kjer s kisikom reagira na različne žveplove spojine, ki so v zraku. Tako nastajajo majhni težki delci, na katerih se zgošča zračna vlaga in se tvorijo oblaki.
Majhne morske alge tako pomagajo, da se nad morjem ustvarjajo oblaki in da na ta način prihaja do teh morskih rastlin manj nevarnih sončnih žarkov. Ta zelo kompleksen mehanizem deluje zelo hitro, in na principu zelene preproge, so ugotovili znanstveniki pri analizi podatkov, ki so jih zbrale raziskovalne ladje in boje.

V treh do petih dneh se molekule v celoti obnovijo, kar pomeni, da plankton zelo hitro reagira in tako vpliva na vreme v okolici. Nadaljnje raziskave naj bi pomagale ugotoviti, ali plankton resnično vpliva na globalne vremenske spremembe. Znanstveniki želijo s poskusi ugotoviti, ali lahko s pomočjo planktona upočasnijo globalno segrevanje Zemlje.