Zanimivosti

Podcenjena fantazijska literatura

Ljubljana, 27. 10. 2010 10.48 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min

V poplavi fantazijske literature v zadnjih letih je mnogo knjig spregledanih in vsaj za nekatere knjige si upamo trditi, da si zaslužijo precej več pozornosti.

Ricardo Pinto - The Stone Dance of the Chameleon
Ricardo Pinto - The Stone Dance of the Chameleon FOTO: Arhiv proizvajalca

Po velikanskem uspehu trilogije Gospodar prstanov, ki ga je posnel Peter Jackson, se je fantazijski žanr prebil na vrh tako v literaturi kot v filmu. Predvsem v literaturi se je pojavilo na tisoče novih avtorjev, ki so trg zapolnili s fantazijskimi knjigami, nekateri bolj, drugi manj uspešno. Žal se trend uspeha tovrstne literature ni prenesel na slovenski trg, kjer na policah v glavnem vladajo tuji avtorji, založniki pa se še zmeraj bojijo izdajati domače umetnike. Seveda je potrebno priznati, da je glavni razlog pač relativno nizka kupna moč, saj celo stari mojstri fikcije, kot sta Miha Remec in Vid Pečjak (oba sicer spadata med znanstveno fantastiko), težje dobita založbe, ki so pripravljene izdati njune knjige.

V tujini knjige sicer nekoliko lažje izidejo, a imajo krajšo življenjsko dobo, a bolj kakovostna knjižna dela kar nekako potonejo pod težo bolj komercialnih del. Mervyn Peake, Austin Tappan Wright, Stephen R. Donaldson, Ricardo Pinto so imena, ki jih poznajo le bolj poglobljeni ljubitelji fantazijske literature. Njihove knjige v veliki večini prestopajo klasične meje fantazijskega žanra in so zato nekaj posebnega.

Preberite o njihovih zbirkah in knjigah, ki veljajo za manj znane dragulje fantazijske literature.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Ramzess
28. 10. 2010 12.45
Nosferatu="Pa da niti ne omenimo, da so že PRED Tolkienom fantazijsko literaturo pridno ustvarjali Jules Verne, ..." Da ne omenjamo kako slabo nekateri poznajo literaturo, vključno z avtorji, ZF področje je itak vprašljivo, saj so tja dali tudi dela (z določenim), ki tja sploh ne sodijo, Verne je žal eden od njih, ki v resnici niso pisali prave ZF, temveč so snov jemali po resničnih izkustvih lastnih ali tujih. Sploh je mnogih ZF knjigah in tudi filmih skrito nekaj resnice. O Vernu se je denimo razpisal v svoji knjigi Tihi šepet davnine, I. Mohorič, ter tudi o mnogih pravljicah in pripovedkah, itd., kjer nas med drugim uči, kako brati med vrsticami. Slabo poznavanje tega področja, pomeni tudi slabo ali nikakršno poznavanje resničnega sveta, resnične zgodovine planeta in človeštva, itd. Denimo votla Zemlja, in drugi planeti niso izmišljotina, temveč resnica, in če razumete kaj se dogaja s perilom v centrifugi v pralnem stroju, potem bi brez dvoma morali razumeti kaj se dogaja ob centrifugalnih silah planeta, ki se prav tako vrti. Itd.
Lim00na
27. 10. 2010 13.49
Legend of the Seeker = Sword of truth in ne, kolikor je meni znano niso prevedene.
Yugos
27. 10. 2010 13.36
Janez in Micka v supermarketu
nosferatu
27. 10. 2010 13.32
"Po velikanskem uspehu trilogije Gospodar prstanov, ki ga je posnel Peter Jackson, se je fantazijski žanr prebil na vrh tako v literaturi kot v filmu." Popovci, nehajte klamfat take neumnosti. Nekaj informacij: Triologija "Gospodar prstanov" je bila napisana v PISNI OBLIKI oz. knjigah v 40.ih letih letih prejšnjega stoletja in že TAKRAT se je povzpela na vrh prodaje in povzročila razmah fantazijske literature, njena najbolj opazna "stranska produkta" sta bila stripovska saga "Conan" ter kar 11 knjig dolgi epos Elrica iz Melnibone izpod peresa Michaela Moorcooka. Pa da niti ne omenimo, da so že PRED Tolkienom fantazijsko literaturo pridno ustvarjali Jules Verne, H. P. Lovecraft, Anne Rice, pa še kdo bi se našel. Toliko o zaslugah Petra Jacksona.
Morana7
27. 10. 2010 12.47
Kaj pa George R.R Martin- A Song of Ice and Fire? Super knjige.
gulmor
27. 10. 2010 11.43
Drejček in trije marsovčki in Hobit sta super knjigi za začetek.
Martian
27. 10. 2010 11.33
a mogoče kdo ve,če so knjige Legend of the seeker prevedene v slovenščino?