V Oslu bodo v mestni hiši na slovesnosti, ki se je bosta udeležila tudi norveški kralj Harald in kraljica Sonja, podelili Nobelovo nagrado za mir nekdanjemu ameriškemu predsedniku Jimmyju Carterju, v mestni hiši v Stockholmu pa bo ostalim nagrajencem Nobelove nagrade podelil švedski kralj Carl XVI. Gustaf. Vsaka nagrada je vredna deset milijonov švedskih kron (približno milijon evrov), nagrajenec pa prejme tudi priznanje in zlato odlikovanje.
Nobelova nagrada za mir: Jimmy Carter
Jimmy Carter bo dobili Nobelovo nagrado za mir "večdesetletno neutrudno prizadevanje za iskanje mirnega reševanja mednarodnih sporov, za spodbujanje demokracije, človekovih pravic ter gospodarskega in družbenega napredka". Odbor za podeljevanje Nobelove nagrade za mir je v obrazložitvi nagrade Carterju še zapisal, da je imel 78-letni nekdanji ameriški voditelj med predsedovanjem ZDA med letoma 1977 in 1981 ključno posredniško vlogo pri doseganju sporazuma iz Camp Davida med Izraelom in Egiptom, kar bi bil že zadosten uspeh za Nobelovo nagrado.
Carter si je nagrado zaslužil tudi zaradi dela Carter Centra, ki letos slavi 20. obletnico. Preko centra je Carter po koncu svojega predsedniškega mandata iskal mirne rešitve za številne spore v različnih celinah. Carter je kot opazovalec sodeloval tudi v neštetih volitvah po vsem svetu. Boril se je tudi proti tropskim boleznim in za napredek v državah tretjega sveta.
Nobelova nagrada za medicino: Sydney Brenner, John E. Sulston ter Robert Horvitz
Nobelovo nagrado za medicino bodo prejeli Britanca Sydney Brenner in John E. Sulston ter Američan Robert Horvitz, ki so si to odličje zaslužili z odkritjem genetske regulacije organogeneze in delom na področju programirane smrti celic.
Nobelova nagrada za fiziko: Raymond Davis, Riccardo Giacconi in Masatoši Košiba
Nobelovo nagrado za fiziko bodo letos dobili trije znanstveniki s področja astrofizike Raymond Davis in Riccardo Giacconi iz ZDA in Japonec Masatoši Košiba. Nagrado so si zaslužili s svojim "pionirskim delom na področju astrofizike", ki je privedlo do odkritja kozmičnih nevtrinov in kozmičnih rentgenskih žarkov ter posledično tudi do boljšega razumevanja vesolja.
Nobelova nagrada za kemijo: John B. Fenn, Koiči Tanaka in Kurt Wütrich
Nobelovo nagrado za kemijo bodo prejeli Američan John B. Fenn, Japonec Koiči Tanaka in Švicar Kurt Wütrich za razvoj postopkov identifikacije in strukturne analize bioloških makromolekul.
Nobelova nagrada za ekonomijo: Daniel Kahneman in Vernon Smith
Z Nobelovo nagrado za ekonomijo bosta nagrajena Američana Daniel Kahneman in Vernon Smith, ki sta psihološke raziskave povezala z ekonomsko znanostjo in med orodja za empirične ekonomske analize vključila tudi laboratorijske poskuse.
Nobelova nagrada za literaturo: Imre Kertesz
Nobelova nagrada za literaturo pa bo šla letos v roke madžarskemu pisatelju Imretu Kerteszu, katerega dela so nastala pod vtisom njegovih izkušenj iz nacističnih koncentracijskih taborišč.