Tako naj bi do leta 2050 izumrlo več kot milijon živalskih in rastlinskih vrst, če ne bo po svetu znatneje zmanjšana količina toplogrednih izpušnih plinov, opozarja doslej najobsežnejša raziskava na omenjeno temo, pri kateri so sodelovali strokovnjaki z vseh petih celin.
"Raziskava je jasno pokazala, da bodo spremembe podnebja najpomembnejši vzrok za izumrtje nekaterih vrst," je dejala soavtorica raziskave Lee Hannah, ki prihaja iz organizacije Conservation International iz Washingtona. Od več kot 1100 živalskih in rastlinskih vrst, ki jih je zajela raziskava, jih bo glede na stopnjo otoplitve izumrlo od 15 do 37 odstotkov. "Če bi te ocene prenesli na svetovno raven in tako zajeli tudi druge vrste živali in rastline, bi to pomenilo, da je ogroženih veliko več kot milijon vrst zaradi posledic podnebnih razmer," je poudaril vodja strokovne ekipe, ki je izvedla raziskavo, Chris Thomas iz britanske univerze v Leedsu.
Strokovnjaki so raziskali šest regij, ki so najbolj pestro poseljene z različnimi živalskimi in rastlinskimi vrstami, med njimi predele Avstralije, Mehike, Evrope in južne Afrike. Strokovnjaki pa so glede na to, da ni mogoče natančno predvideti podnebnih sprememb, upoštevali tri morebitne razvoje dogodkov, in sicer najmanjšo, srednjo in največjo predvideno povišanje temperatur na Zemlji do leta 2050. S pomočjo računalniških modelov so nato ocenili vpliv zemeljskega segrevanja na izbrane vrste rastlin, sesalcev, ptičev, plazilcev in metuljev.
"Še posebej vznemirljivo je, da bo poleg sprememb podnebja uničenega vse več življenjskega prostora," je izpostavil Thomas in dodal, da lahko sprememba temperature neko vrsto prisili k preselitvi v hladnejše okolje, vendar pa tem živalim v primeru, ko je to zatočišče - kot že v tako številnih primerih - uničeno, ne preostane nobeno pribežališče več.