Izsledki znanstvenih raziskav kažejo, da lahko pogosti izpadi jeze povečajo nevarnost za nastanek srčne in možganske kapi, oslabijo pa lahko tudi naš imunski sistem.
Študija, objavljena v medicinski reviji PLoS, je pokazala, da so bili ljudje, v katerih so se nakopičili negativni občutki iz preteklosti, bolj občutljivi na bolečino od tistih, ki so na dogodke iz preteklosti pozabili.
Psihologinja Annie Hinchliff pojasnjuje: "Ljudje se počutijo zelo energično, ko so jezni. Njihovo srce bije hitreje, vid in sluh postaja bolj izostrena. Gre za povsem normalen odgovor telesa na bes. Ko se človek umiri, se telesne funkcije spravijo spet v normalo brez daljnosežnih zdravstvenih posledic. Vendar pa je treba pri tem opozoriti, da lahko konstantna jeza upočasni mehanizme okrevanja."
Vseeno pa ima lahko jeza tudi pozitivne učinke. Psihologi z univerze Stanford so opravili eksperiment, v katerem so študenti odigrali vloge v poslovnih pogovorih. Tisti, ki so bili bolj ogorčeni, so prej dosegli dogovor s sogovornikom.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.