Raziskave, ki so jih naredili pri otrocih, starih okoli 13 let, kažejo, da prizori dejanskega nasilja otroke dosti bolj vznemirjajo, predvsem če prikazujejo otroke ali kraje, s katerimi se otroci lahko poistovetijo, piše hrvaški časnik Vjesnik.
V poročilu raziskave, ki so ga objavili britanska televizija BBC in nevladne organizacije, ki nasprotujejo nasilju na televiziji, je poudarjeno, da otroci stopnjo nasilja ocenjujejo v skladu s svojim prepričanjem o upravičenosti nasilja ter povezanosti z njimi samimi. Prizori nasilja v prepoznavnem okolju ali na kraju, za katerega mislijo, da je varno, so za otroka bolj nevarni kot nasilje v izmišljenem okolju.
Raziskava torej kaže, da otroci v predpubertetnem obdobju zelo dobro vedo, kaj je nasilje in kaj jim nasilje pomeni. Otroci znajo pojasniti, kaj vidijo na ekranu in znajo razlikovati resnico od fikcije. Raziskava je še pokazala, da si dečki pogosteje predstavljajo nasilje in ga tudi pogosteje gledajo kot deklice. Predvsem pa uživajo v posebnih trikih, ki prikazujejo kri, predvsem če se ne počutijo ogrožene.