Raziskava nemškega združenja za proizvodnjo hrane za hišne ljubljenčke je pokazala, da se je v zadnjih tridesetih letih življenjska doba psov podaljšala za 2,4 leta, za mačke pa skoraj za pet let.
"Leta 1982 so mačke v povprečju živele 6,2 leta, leta 2005 pa je bila njihova življenjska doba že več kot 11 let. Psi pa so pred slabimi tridesetimi leti živeli 9,5 leta, leta 2005 pa je bila njihova življenjska doba že 11,9 leta," je povedal Yves Bodet, zastopnik združenja v Franciji.
Bodet pravi, da je študija primerljiva tudi za druge evropske države, v katerih imajo podobno strukturo živalske populacije in kjer imajo lastniki živali enak življenjski stil. Strokovnjak pravi: "Znanstveno je težko dokazati razloge za podaljšanje življenjske dobe hišnih ljubljenčkov, a nekaj faktorjev je zagotovo odločilnih. Ljudje živalim posvečajo več nege, jim nudijo boljšo in bolj uravnoteženo hrano, veliko pa je prispevala tudi veterinarska stroka, ki se močno razvija."
Podobno se dogaja tudi z živalmi v živalskem vrtu, kjer ob redni prehrani in veterinarski negi živijo precej dlje kot pred desetletji.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.