Za nami je še en dan, ko naj bi doživeli konec sveta, a ga, seveda, nismo. Teoretiki zarote so napovedovali, da bo v Zemljo trčil asteroid. Da smo tokrat res ogroženi, pa naj bi dokazovala še super Luna, prva od šestih letošnjih, ter sončni mrk. Več kot dovolj znamenj, torej.
A danes je že deveti marec, osmi je mimo, mi pa smo še vedno tu. Znanstveniki niso niti najmanj presenečeni.
Mimo Zemlje je res, kot so napovedovali tudi pri ameriški vesoljski agenciji Nasa, potoval asteroid. Mimo nas je švignil dan prej, kot so ga pričakovali, torej sedmega in ne osmega marca. Poimenovali so ga 2013 TX68, njegov premer pa so ocenili na od 17 do 54 metrov.
Čeprav so imeli pri Nasi nekaj težav pri računanju njegove orbite, je bilo vseskozi jasno, da našega planeta ne bo ogrozil. Še več, asteroid, ki Sonce obkroži v 780 dneh, se Zemlji vsaj še naslednjih sto let ne bo nevarno približal, napovedujejo Nasini astronomi.
Asteroid je Zemljo zgrešil za 4,09 milijona kilometrov. Za primerjavo: povprečna oddaljenost Lune od Zemlje je zgolj 384.500 kilometrov. Je pa res, da so sprva napovedovali, da bi lahko letel veliko bližje, približno 24 tisoč kilometrov od Zemlje. To bi osrečilo vse, ki s teleskopom radi opazujejo dogajanje na nebu, ne bi pa predstavljalo nikakršne nevarnosti.
Tudi če bi trčil v Zemljo, bi 2013 TX68 povzročil le lokalno omejeno razdejanje, kot ga je tisti, ki je pred tremi leti padel na ruski Čeljabinsk. Omenjeni asteroid je imel okoli 20 metrov premera.
Da bi povzročil globalno opustošenje in celo ogrozil človeško civilizacijo, bi moral v Zemljo po ocenah astronomov trčiti asteroid premera vsaj en kilometer. V tem primeru bi se ob trku sprožila vrsta podnebnih učinkov, ki bi pripeljali do mini ledene dobe.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.