Raziskava, ki so jo opravili strokovnjaki z univerz Kellogg School of Management, Stanford Graduate School of Business in Carnegie Mellon University’s Tepper School of Business, je pokazala, da so v družbi bolj priljubljeni nesebični in ljubeznivi ljudje. A takšnih oseb nihče ne vidi na vodilnih delovnih mestih, zato v službi napredujejo počasneje. Izsledki raziskave kažejo, da agresivnost v delovnem okolju predstavlja moč, medtem ko altruiste označujejo za šibke osebe.
Znanstveniki so želeli pri udeležencih raziskave odkriti, katere lastnosti so potrebne za osebe na vodilnih mestih. Razdelili so jih v dve skupini, nato pa so opazovali njihov odnos do denarja. Nekateri so ga zadržali zase, drugi pa so ga vložili s skupne projekte skupine.
Izsledki so pokazali, da so bile simpatične in ljubeznive osebe najbolj priljubljene, kljub temu pa jih je večina označila za lahkoverne in šibke, tiste, ki so se obnašali dominantno in agresivno, pa so doživljali kot "alfa" osebe.
Robert Livingston, eden od avtorjev študije, je pojasnil: "Sebičneži so bolj dominantni. In dominantnost prevladuje pri vodilnih osebah v delovnih okoljih, v katerih je pomembna konkurenčnost. Ljudje si v podzavesti ustvarijo mnenje, da ljubeznivost predstavlja šibkost."
Dr. Livingston verjame, da imamo zaradi agresivnih ljudi na vodilnih mestih ogromno korupcije: "Ljudi, ki so moralni, ljubeznivi in družabni, ponavadi ne najdemo na vodilnih mestih. Ker imamo na takšnih mestih napačne ljudi, se po vsem svetu dogajajo številne korupcije in malverzacije."
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.