Film, ki govori o zatiranju mladih deklet v irskem samostanu v 60-ih letih prejšnjega stoletja in je tudi dobitnik letošnjega zlatega beneškega leva, je Vatikan že označil za "provokacijo, polno sovraštva in mržnje".
Na Irskem, pretežno katoliški deželi, kjer imajo izobilje škandalov ob razkrivanju spolnih zlorab in krutega ravnanja v ustanovah, ki jih vodijo redovniki, je film prava senzacija. Dave Burke, predstavnik distribucijske hiše Eclipse Pictures, pravi, da je Ircem ta film všeč, ker prikazuje napredek Irske, ki ni več teokratična država. Film po njegovih besedah prinaša tematsko snov, ki jo delijo različne generacije in s katero se odkrito spopada.
Od 25. oktobra je film v 35 kinodvoranah na Irskem videlo kar 670.000 gledalcev. Dave Burke pričakuje, da si bo Sestre magdalenke, "največji irski film leta 2002", ogledala četrtina prebivalcev, torej okrog milijona. Zadnji samostan magdalenk so na Irskem zaprli leta 1996. Po nekaterih ocenah je šlo skozi te samostane, odkar so jih leta 1840 začeli ustanavljati, okrog 30.000 žensk. Irske cerkvene oblasti, ki so po več sodnih preiskavah zaradi domnevnih zlorab v defenzivi, o filmu niso dale nobene uradne izjave. Posebna komisija naj bi prihodnji mesec začela raziskovati okrog 3000 primerov podobnih nasilnih zadrževanj v omenjenih ustanovah.
Pričakovati je, da bodo morali na ta način zlorabljenim osebam plačati odškodnino v skupni vrednosti okrog 500 milijonov evrov. Cerkev je v ta namen že prispevala 128 milijonov evrov. Ena od žrtev, Mary Norris, si je film ogledala že dvakrat. Rojena je bila leta 1933, na silo je bila v samostanu med svojim 12 in 19 letom starosti. Norrisova je nad filmom navdušena in čestita režiserju Mullanu za pogum, da se je lotil takšne teme. Film prikazuje, kako nas je ta sistem razčlovečil, je pojasnila Norrisova, ki je uspela pobegniti iz samostana magdalenk s pomočjo svoje tete, ki je tedaj živela v Združenih državah.