Prebivalce Los Angelesa je na prvi dan novega leta presenetil šaljivec, ki se je poigral z znamenitim napisom HOLLYWOOD, ki ga sicer pred tovrstnim početjem varujejo varnostniki in kamere. S ponjavami je napis spremenil v HOLLYWEED, kar bi lahko prevedli za sveto travo. Potegavščina je poklon v novembru sprejetemu zakonu, ki je legaliziral uporabo marihuane v zasebne namene. Prodaja in davek na marihuano bosta sicer začela veljati na začetku prihodnjega leta.
Napis Hollywood so postavili leta 1923, sprva je sicer pisalo "HOLLYWOODLAND", šlo pa je za reklamo novega stanovanjskega naselja na gričkih nad Los Angelesom. Leta 1949 so umaknili črke "LAND" in tako je napis postal simbol hollywoodskih sanj, simbol za ambicije, uspeh in blišč.
13-metrske črke so v čast marihuani spremenili že leta 1976, ko so sprejeli zakon, ki je sprostil določena pravila v zvezi z marihuano, odgovornost za to je prevzel umetnik Danny Finegood. Toda ker za napis niso skrbeli, so črke začele propadati, zato so se leta 1978 odločili, da bodo z donacijami zbrali denar za obnovo. Tako so zbrali več kot 230 tisoč evrov, veliko denarja za obnovo so dali tudi slavni, med njimi glasbenik Alice Cooper, igralec Gene Autry ter Hugh Hefner, ustanovitelj in lastnik Playboya. Napis so obnovili, s tem pa znova spodbudili tudi nova preoblikovanja napisa.
Leta 1983 je ameriška vojaška ekipa, ki je igrala ameriški nogomet, uspešno zaprosila, da se napis začasno spremeni v GO NAVY (dajmo mornarica), dve leti kasneje je glasbena skupina Raffeys pomislila, da bi bila dobra reklama za njih, če spremenijo napis v RAFFEYSO, seveda je sledila kazen. Televizijska mreža je leta 1987 kupila pravico za napis FOX, istega leta se je napisa znova lotil Finegood in napis spremenil v Ollywood, v znak protesta proti pozitivni obravnavi Oliverja Northa, marinca v središču iranskega škandala. Protestno so znak spremenili tudi leta 1991, ko so v znak protesta proti zalivski vojni napisali OIL WAR (vojna za nafto), po koncu vojne pa je nekdo napis zavil v ogromen rumen trak.
Tudi politiki niso bili imuni na spremembo napisa, podporniki Rossa Perota so preoblikovali slavni napis v PEROTOWOOD. Ozemlje, ki je bilo v zasebni lasti, so kasneje priključili parku, ker pa je napis znova začel propadati, so se ponovno zbrali donatorji, in leta 2010 so med kampanjo zbiranja prispevkov za ohranitev znaka znak Hollywood prekrili z napisom SAVE THE PEAK (rešite vrh), kar se sicer nanaša na ime samega vrha Cahuenga Peak, ki leži zahodno od znaka. Znova je bil eden glavnih podpornikov Hefner, ki je daroval skoraj milijon evrov. Med samo akcijo so zbrali 6,7 milijonov zasebnih sredstev, kalifornijske oblasti so prispevale 3,1 milijona dolarjev, lokalni skladi pa preostalih 2,7 milijona. Denar je prispevalo vseh 50 ameriških držav, deset tujih in posamezniki, med njimi tudi režiser Steven Spielberg in igralec Tom Hanks.
"Napis je simbol sanj in priložnosti," je ob priložnosti dejal igralec in takratni guverner Kalifornije Arnold Schwarzenegger in dodal, "da bo napis vedno pozdravljal sanjače, umetnike in avstrijske bodibilderje bodočih generacij."
Dostop do samega napisa je prepovedan, varuhi napisa so celo prosili Google, da je na zemljevidu izbrisal poti do napisa, na nezaželene obiskovalce pa opozarja sofisticiran alarmni sistem, a kakor je videti po nedavni akciji, se nekaterim še vedno uspe prikrasti do napisa.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.