Zanimivosti

Slovenci najraje gledamo televizijo

Ljubljana, 29. 06. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Rezultati ankete o porabi časa kažejo, da največ prostega časa ljudje porabijo za gledanje televizije, za pogovor ga porabijo precej manj, za branje knjig pa še manj. Omenjena anketa je v Sloveniji potekala od aprila 2000 pa do marca lani.

Vrtičkarji v Ljubljani
Vrtičkarji v Ljubljani FOTO: POP TV

Po rezultatih ankete o porabi časa, porabijo moški in ženske v povprečju približno enako časa za primarne potrebe, kot so spanje, prehranjevanje in osebna higiena. Prav tako je izenačena poraba časa med spoloma za družabno življenje in časa, ki ga porabijo za druge množične medije. Pri gospodinjskih opravilih je udeleženih več žensk kot moških, pa tudi trajanje teh opravil je pri ženskah daljše kot pri moških.

Pri gospodinjskih opravilih porabijo ženske največ časa za pripravo hrane, moški pa za vrtnarjenje. Za večino gospodinjskih opravil, kot je bilo že omenjeno, porabijo ženske več časa kot moški, izjeme so gradnje, popravila, vzdrževanje in vrtnarjenje. Največje razlike med spoloma pa so pri pripravi hrane, pomivanju posode ter skrbi za oblačila.

Skrbi za hišne ljubljence namenijo moški in ženske približno enako časa ne glede na to, ali je delavnik ali dan ob koncu tedna. Tudi delež obojih, ki se ukvarjajo s tem, je po eni strani precej neodvisen od dneva, po drugi strani pa je od dneva odvisna dolžina gledanja televizije. Ob koncu tedna je gledanje televizije in ukvarjanje s športnimi aktivnostmi v povprečju daljše kot ob delavnikih.

Največ prostega časa imajo osebe, stare od 10 do 14 let, najmanj prostega časa pa osebe, stare od 35 do 44 let. Čas, povezan z zaposlitvijo in študijem, se pojavlja predvsem pri osebah, starih od 10 do 54 let. Čas za spanje se pri zaposlenih, samozaposlenih in pomagajočih družinskih članih oz. članicah ob sobotah in nedeljah podaljša. Kot so še pokazali rezultati, ob vikendih tudi precej manj ljudi namenja svoj čas zaposlitvi in izobraževanju, saj sta sobota in nedelja dneva, ki sta posvečena opravljanju gospodinjskih del in skrbi za družino.

Anketa o porabi časa je statistična raziskava, s katero se meri poraba časa ljudi. Anketiranje poteka s pomočjo t.i. anketnih dnevnikov o porabi časa. Kot je zapisano v zloženki statističnega urada, bodo rezultati ankete uporabni na področju politike zaposlovanja, iz njih pa bo mogoče ugotoviti tudi delitev dela med spoloma. Prav tako bodo rezultati ankete uporabni pri oblikovanju politike za starejše in mladino, pri analizah o preživljanju prostega časa in pri aktivni in pasivni udeležbi na kulturnih prireditvah, je še zapisano v omenjeni zloženki.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10