Težko zarjavelo kovinsko gmoto sta odkrila lastnik zemljišča in upravljavec delovnega stroja ter jo odnesla strokovnjakom Geološkega zavoda Slovenije. Ti so nato potrdili najdbo tretjega slovenskega meteorita in ga uvrstili med železove, in sicer spada v njihovo najštevilčnejšo in najpogostejšo skupino – oktaedrite. S skoraj pet kilogrami (4920 g) je najtežji doslej najden meteorit pri nas.
"Meteorit z Javorij se uvršča med meteorite brez opazovanega padca. Najdba meteorita je izjemno naključje, saj so možnosti, da bi našli meteorit brez znane lokacije in časa padca, običajno izredno majhne,“ so o izjemnosti najdbe zapisali na Geološkem zavodu.
Po Avškem meteoritu je to drugi železov meteorit, ki so ga našli na ozemlju Slovenije. Padec in najdbo 1230 gramov težkega železovega Avškega meteorita so zabeležili 31. marca 1908 v bližini vasi Avče v Soški dolini. Za slovenske znanstvenike pa je bil zelo pomemben padec kamnitega meteorita, ki so ga zabeležili 9. aprila 2009 na območju Mežakle, saj je eden redkih meteoritov v svetu, ki so mu uspešno določili prvotno orbito.
Sicer pa so trije slovenski meteoriti le kaplja v morje. Doslej so jih namreč v svetu našli skoraj 40 tisoč. Največji med njimi je železov meteorit Hoba v Namibiji, ki tehta več kot 60 ton. Meteoriti so zelo različnih sestav. Poznamo kamnite, ki jih gradijo večinoma silikatni minerali, železove, ki jih sestavljajo železovo-nikljevi minerali ter kamnito-železove meteorite. Letno najdejo od tri do šest novih, sveže padlih meteoritov, med katerimi prevladujejo kamniti.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.