Zanimivosti

Snuppy – prvi klonirani pes

Pariz, 03. 08. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Po uspešno klonirani ovci Dolly in še nekaterih živalskih vrstah, so znanstveniki sedaj uspeli klionirati tudi psa - afganistanskega hrta.

Snuppy - 1. uspešno kloniran pes (Foto: Reuters)
Snuppy - 1. uspešno kloniran pes (Foto: Reuters) FOTO: Reuters
Pri kloniranju znanstveniki jajčecu odstranijo jedro, v katerem se nahaja DNK, in ga zamenjajo z jedrom odrasle celice živali, ki jo bodo klonirali. S pomočjo kemikalij ali električnega toka se jajčece nato začne deliti in rasti v posodi s hranljivimi snovmi, dokler ni dovolj veliko, da ga lahko vsadijo v maternico nadomestne matere.

Južnokorejski znanstveniki so sporočili, da so opravili prvo uspešno kloniranje psa. Po kloniranju, pri katerem so uporabili podobno tehniko kot pred leti pri ovci Dolly, se je skotil klon triletnega afganistanskega hrta. Testi DNK so pokazali, da je mladič s črno, svetlo rjavo in belo dlako genetsko identičen svojemu očetu, piše britanska znanstvena revija Nature.

Snuppy se je skotil 24. aprila in je prvi klonirani pes. Pred tem so znanstveniki klonirali že številne druge živalske vrste: ovce, miši, krave, koze, prašiče, zajce, mačke, mulo, konja, podgane in redko divje govedo gaur. Prvi klonirani sesalec pa je bila znamenita ovca Dolly, ki se je skotila leta 1996 na Škotskem.

Najtežje klonirati psa


Med živalmi je pse najtežje klonirati, saj je težko dobiti še razvijajoče se jajčece. V nasprotju z drugimi sesalci psice ovulirajo, ko njihova jajčeca še niso dozorela. Dozorijo šele v jajcevodu. Južnokorejski znanstveniki so to rešili tako, da so jajcevod nežno izplaknili.

Snuppy z nadomestno mamo labradorko in svojim genetskim 'originalom' afganistanskihm hrtom (Foto: Reuters)
Snuppy z nadomestno mamo labradorko in svojim genetskim 'originalom' afganistanskihm hrtom (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Jedro celice za Snuppyja so vzeli iz ušesa samca afganistanskega hrta, mladičeva nadomestna mati pa je bila svetlo rjava labradorka, ki je mladička tudi skotila in ga vzgojila.

Ovco Dolly so zaradi prezgodnjega artritisa in bolezni pljuč morali usmrtiti februarja 2003, na polovici življenjske dobe, ki je običajna za njeno vrsto.

Znanstveniki priznavajo, da je stopnja uspešnosti pri kloniranju živali še vedno zelo nizka. Že več kot 1000 zarodkov so vsadili v več kot 100 nadomestnih mater, vendar so bile le tri breje in le dve sta skotili mladiče. Znano je, da klonirane živali ne živijo dolgo in da so žrtve različnih bolezni, zato znanstveniki svarijo pred poskusi kloniranja človeka. Vzrok naj bi bila tehnika kloniranja, ki naj bi poškodovala gensko kodo.

Južnokorejski znanstveniki in en ameriški so zelo zadovoljni s svojim 'izdelkom' - prvim uspešno kloniranim psom - na sredi (Foto: Reuters)
Južnokorejski znanstveniki in en ameriški so zelo zadovoljni s svojim 'izdelkom' - prvim uspešno kloniranim psom - na sredi (Foto: Reuters) FOTO: Reuters
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.