Raziskava, ki jo je lani opravila novozelandska odškodninska družba (Accident Compensation Corporation – ACC), je pokazala, da se v povprečju pri domačih opravilih poškoduje ena oseba vsakih 48 sekund, v prvi polovici lanskega leta pa je v tovrstnih nesrečah umrlo povprečno 11 ljudi na teden. Med najbolj pogostimi poškodbami so: poškodbe z orodjem (480 na teden), ugrizi in piki žuželk (480 na teden), poškodbe, povezane z drevesi, grmi in drugimi rastlinami (400 na teden), poškodbe s kosilnico (85 na teden), padec s stopnic ali lestve (77 na teden), požar ...
Novozelandski raziskovalci vzrok pripisujejo tipični novozelandski „sam svoj mojster“ miselnosti. Domači mojstri, ki imajo po besedah pobudnikov raziskave „ravno dovolj orodja in znanja, da se spravijo v težave, in premalo, da bi se iz njih rešili“, novozelandsko zdravstveno blagajno vsako leto stanejo na stotine milijonov dolarjev. Zato svoje sodržavljane nekoliko šaljivo celo pozivajo: „Za božjo voljo, ne zadržujte se doma, ampak se raje odpravite na ceste!“
Za Slovenijo lahko žal rečemo, da bi bil lahko takšen poziv malce nevaren in morda celo nekoliko nesmiselen, saj je pri nas varnost na cestah (beri: treznost za volanom) še vedno pereče poglavje, ki pesti tako notranje ministrstvo kot tudi številne nevladne organizacije, pobudnike, aktiviste ter posameznike in posameznice. Na portalu Dom in vrt lahko medtem preberete, kateri so najpogostejši vzroki za nesreče s smrtnim izidom in kako se jim izogniti.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.