Nekaj več kot deset japonskih turistov vsako leto v Parizu doživi hude duševne udarce in ob vrnitvi iz mesta zaljubljencev potrebuje psihološko pomoč.
Pričakujejo namreč, da je Pariz najlepše, najbolj prijazno in nasploh romantično mesto, ko pa srečajo pregovorno neprijazne domačine in se spopadejo s prometnim kaosom, se jim iluzije sesedejo v prah. Razočaranje je tako veliko, da doživijo resne psihološke težave. "Osebnostno krhki obiskovalci lahko izgubijo tla pod nogami. Ko njihove predstave o Parizu treščijo ob realnost, to lahko povzroči krizo," je dejal psiholog Herve Benhamou.
"Tretjina pacientov si takoj opomore, pri tretjini se bolezen ponovi, ostali pa trpijo za resnimi psihozami," je posledice 'pariškega sindroma' opisal Jusef Mahmudia, psiholog v eni od bolnišnic v središču Pariza.
Letos so na japonskem veleposlaništvu v domovino na hitro odpravili najmanj štiri razočarane obiskovalce, med njimi dve ženski, prepričani, da jima v hotelski sobi prisluškujejo, kar še zdaleč ni najbolj nenavaden primer. V preteklosti je nek japonski turist v domovino odhajal, prepričan, da je Sončni kralj Ludvik XIV., neka gospa pa je verjela, da jo napadajo z mikrovalovi.
Pojav so prvič opazili pred dvema letoma. In zakaj takšen šok? Odgovor ima Bernard Delage iz organizacije, ki japonskim družinam pomaga poiskati dom v Franciji. "V japonskih trgovinah je kupec kralj, tu pa jih trgovci komaj pogledajo. Ljudje na javnem prevozu so videti mrki, žeparji pa vtis samo še poslabšajo," je povedal.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.