Zanimivosti

Sonda Messenger vstopila v orbito Merkurja

Washington, 19. 03. 2011 06.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min

Več kot šest let po tem, ko je zapustila Zemljo, je Nasina sonda Messenger vklopila svoje glavne motorje za 15 minut, s čimer naj bi si olajšala vstop v orbito, ki obkroža planet Merkur.

Desetletja so se znanstveniki, ki so želeli preučevati Merkur, zanašali le na fotografije, ki jih je posnel Mariner 10.
Desetletja so se znanstveniki, ki so želeli preučevati Merkur, zanašali le na fotografije, ki jih je posnel Mariner 10. FOTO: Reuters

Da je plovilo Messenger v orbito resnično vstopilo, je s pomočjo Dopplerjevih signalov potrdil tudi sistemski inženir Eric Finnegan. Bližnje srečanje s Soncu najbližjim planetom je tako postalo znanstveni in inženirski mejnik in prvo srečanje s planetom po letu 1975. Tega leta se je namreč površini Merkurja približalo plovilo Mariner 10. Plovilo z dvema solarnima paneloma za pridobivanje električne energije in zaščito pred toploto sonca bo v večji meri preučevalo geološko zgodovino, magnetno polje, sestavo površja in druge skrivnosti tega v veliki meri neraziskanega planeta.

Preberite več o tem, zakaj si znanstveniki prizadevajo pridobiti več podatkov o planetu Merkur.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

nosferatu
19. 03. 2011 14.45
"Zunaj našega osončja obstajajo številne kamnite orbite, ki obkrožajo zvezde" Hja, to se pa zgodi, če prepisovalci tujih člankov za prevajanje uporabljajo google translate. Domnevam, da je v originalu šlo za izraz "rock orbs", kar pomeni kamnite oble oziroma kamnita krožna telesa, so si pa naši štručkoti novinarski pač pomen razložili po liniji najbolj podobne besede. Vrhunsko delo, čestitke.
luckyss
19. 03. 2011 10.27
Vesolje je veliko bolj "prazno" kot si predstavljamo, oz. razdalje med telesi so ogromne. Tako med "trkom" dveh galaksij sploh ne pride do fizičnega stika med posameznimi zvezdami. Iz istega razloga je možnost, da bi vesoljsko plovilo naletelo na asteroid izredno majhna, razen med preletom asteroidnega pasu (med Marsom in Jupitrom). So pa nevarni mikrodelci, ki neprestano trkajo v vesoljska plovila in sčasoma lahko povzročijo poškodbe.
Kcm Hybrids
19. 03. 2011 09.57
Osebno mi nikoli ni bilo prav jasno, kako se ti sateliti tako uspešno izmikajo vsem vesoljnim delcem in pojavom toliko let. Kako to, da se s tako lahkoto prebijajo skozi oblake asteroidov in drugih elementov vesolja....
loonateek
19. 03. 2011 08.59
kamnite orbite, ki obkrožajo zvezde? Wtf?
luckyss
19. 03. 2011 07.20
Na linku lahko preberete tudi tole: " Zunaj našega osončja obstajajo številne kamnite orbite, ki obkrožajo zvezde, kar bi lahko pomenilo, da planet Merkur razkriva tudi 'podatke' o drugih svetovih, pravijo pri Nasi." Kaj tako neumnega in brezveznega človek ne more napisati pa četudi bi bil 50 let poslanec. Zato sklepam, da je to plod google prevajalca - ampak smešno je pa vseeno:))