Zanimivosti

Sonda v orbiti Venere

Darmstadt, 11. 04. 2006 13.01 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Evropska vesoljska sonda Venus Express, ki so jo na pot k Veneri izstrelili konec lanskega leta, se je uspešno utirila v orbito planeta.

Evropska vesoljska sonda Venus Express
Evropska vesoljska sonda Venus Express FOTO: ESA

Evropska vesoljska sonda Venus Express, vredna okoli 220 milijonov evrov, je uspešno končala 400 milijonov km dolgo pot proti Veneri in se utirila v orbito tega planeta, so sporočili iz središča za vesoljske operacije Evropske vesoljske agencije (ESA) v mestu Darmstadt v zahodni Nemčiji.

Sondo so izstrelili 9. novembra 2005 v vesoljskem izstrelišču Bajkonur v Kazahstanu, proti Veneri pa jo je ponesla ruska nosilna raketa.

Zaloge goriva na sondi Venus Express naj bi zadoščale za štiri do šest let uporabe.

Sonda bo po dokončnem utirjenju in preizkusu instrumentov skušala odkriti, zakaj na Veneri, ki ima podobno maso in gostoto kot Zemlja, z našim planetom pa si deli tudi lastnosti, kot sta skalnato jedro in čas nastanka, vladajo popolnoma drugačne razmere.

Venerino ozračje je namreč 90-krat gostejše od Zemljinega, planet obdajajo oblaki žveplene kisline, v višjih plasteh ozračja nenehno divjajo orkanski vetrovi, ozračje je skoraj v celoti sestavljeno iz ogljikovega dioksida, temperatura na površju planeta pa znaša okoli 464 stopinj Celzija, kar je največ v našem osončju.

Datum utirjenja v Venerino orbito zaznamuje tudi petindvajsetletnica izstrelitve prvega vesoljskega plovila za večkratno uporabo - raketoplana Columbie, s katerim sta ameriška astronavta Young in Crippen leta 1981 36-krat obkrožila Zemljo.

Columbia pa je povezana tudi z eno največjih tragedij pri raziskovanju vesolja, saj je 1. februarja 2003 na njeni 28. odpravi zaradi poškodbe pri izstrelitvi razpadla nad ameriško celino.


Zanstveniki bodo posebno pozornost namenili učinku tople grede na Veneri, ki naj bi bil glavni razlog za visoko temperaturo na njenem površju, z instrumenti na sondi pa naj bi tudi podrobneje analizirali sestavo ozračja, izmerili temperaturo, s posebno kamero pa tudi ugotovili, ali so vulkani na Venerinem površju še dejavni.

Sonda je sestavljena iz aluminijastega okvira, za zaščito pred vročino pa je prevlečena s kovinskimi polimeri. ESA je kot osnovo za sondo Venus Express uporabila njeno sestrsko plovilo Mars Express, ki trenutno kroži okoli rdečega planeta. ESA je s tem znižala stroške odprave, čas od odobritve projekta do začetka misije pa je bil krajši od treh let.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.