Po skoraj sedmih letih potovanja se je ameriško-evropska dvojna sonda Cassini-Huygens v sredo zvečer po lokalnem času (ob 6.12 po srednjeevropskem) utirila v krožnico drugega največjega planeta našega sončnega sistema.
Kot so sporočili z ameriške vesoljske agencije NASA, je sonda pred tem uspešno prečkala Saturnove prstane. Ob prvem signalu s sonde je v centru NASA zavrelo od veselja. NASA je nato ob 4.30 po srednjeevropskem času - natančno ob pričakovanem času - prejela še signal, ki ga je sonda poslala prek svoje antene in ki je pokazal, da je Cassini-Huygens v dobrem stanju in pripravljen začeti štiriletno misijo. Posnetke Saturnovih prstanov - prve posnete s take bližine - sicer na Zemlji pričakujejo ob 14. uri po srednjeevropskem času.
Sondi je uspelo prečkati 3,5 milijarde kilometrov, pot pa je začela pred skoraj sedmimi leti v vesoljskem izstrelišču Cap Canaveral na Floridi. Sonda je prvi objekt človeške zasnove v orbiti okoli drugega največjega planeta našega sončnega sistema.
Gre za skupno misijo NASA, Evropske vesoljske agencije (ESA) in Italijanske vesoljske agencije (ASI), vredno 3,3, milijarde dolarjev, omogočila pa naj bi preučevanje Saturna v obdobju najmanj štirih let. V tem obdobju naj bi sonda 76 obkrožila Saturn in izvedla 52 preletov v bližino sedmih izmed 31 znanih Saturnovih lun.