Balon je bil narejen iz lateksa in polnjen s helijem, meteorologi in znanstveniki pa takšne balone uporabljajo za raziskavo zgornjih plasti atmosfere in za stratosferske polete. Njegova nosilnost ob vzletu je bila 6,5 kilograma, premer pa tri metre. Na ta nosilni balon je bil pritrjen sistem, ki ga je sestavljala posebna sonda, radarski transponder in padalo.
Sondo so zgradili inženirji podjetja Optomotive. V sondi sta bili dve specialni kameri, ki sta posebej prirejeni za razmere pri poletu. Ena kamera je snemala navpično, ena pa horizontalno. Naredili sta 60 sličic na sekundo. V sondi, ki je tehtala 505 gramov, so bili še GPS-oddajnik, ki javlja lokacijo sistema, in napajalniki za vse aparature.
Nad sondo je bil pripet radarski transponder TRIG TT31, ki je kontroli poletov in letalom v bližini javljal položaj in višino sonde. Na transponder sta bila montirana še zvočni in svetlobni signalizator, ki je omogočal zemeljski ekipi, da najde sistem. Nad transponderjem je bilo pripeto padalo premera 180 centimetrov, ki je sistem pripeljal nazaj na Zemljo.
Balon naj bi dosegel višino med 20 in 25 kilometri. Na tej višini se je balon zaradi nizkega pritiska razširil na prek 10 metrov premera ter počil. Takrat se je odprlo padalo in sonda se je varno spustila na zemljo. Hitrost dviganja sistema je bila 18 m/s, pri spuščanju pa je padalo zavrlo hitrost padanja na manj kot pet m/s. Sistem je bil najvišje nad Zasavjem, pristalo pa je vzhodno od Laškega, okoli 70 kilometrov zračne črte od Ljubljane.