Zanimivosti

Stopinje prvih Američanov

Mexico City, 05. 07. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Po najnovejših podatkih so prvi človeški naseljenci na ameriška tla stopili 30 tisoč let prej, kot so doslej domnevali.

Od kod so prišli prvi ameriški naseljenci še naprej ostaja skrivnost (Foto: POP TV)
Od kod so prišli prvi ameriški naseljenci še naprej ostaja skrivnost (Foto: POP TV) FOTO: POP TV

Skupina znanstvenikov je do spornega odkritja, da so prvi ljudje po ameriških tleh hodili že 30 tisoč let prej, kot so doslej domnevali, prišla potem, ko so z raziskavami datirali človeške odtise ohranjene v vulkanskem pepelu v zapuščenem mehiškem kamnolomu. Prvi "Američani" naj bi po njihovem mnenju v Ameriko prispeli po morju in ne peš. Podrobnosti najnovejših odkritij so razkrili na poletni znanstveni razstavi britanske kraljeve družbe.

Trenutno sprejeta teorija pravi, da so prvi naseljenci na ameriška tla prišli pred 11 tisoč leti, ko so prečkali "zemeljski" most med Sibirijo in Aljasko.

Starodavno jezero

Znanstvenica dr. Silvia Gonzalez z univerze John Moores in njeni kolegi so odtise človeka našli leta 2003 v kamnolomu, ki se nahaja približno 130 kilometrov jugovzhodno od Mexico Cityja. Vendar jim je starost odtisa uspelo ugotoviti šele letos. "Odtisi so se ohranili kot fosil stopinje v vulkanskem pepelu na območju, ki je nekoč bilo vulkansko jezero," je povedala dr. Gonzales.

Stopinje je kmalu po nastanku pokrilo še več vulkanskega pepela in usedlin iz jezera, ko se je gladina le-tega dvignila, tako da so se odtisi spremenili v trdno obliko. Dr. Gonzales si po odkritju ni delala nobenih utvar, da odkritje ne bo sprožilo polemik. "To bo arheološka bomba in mi smo se pripravljeni boriti," je zatrdila zagnana znanstvenica.

Skupina znanstvenikov je za ugotovitev pravilne starosti stopinj uporabila več vrst materiala iz okolice vulkana. "Ugotovili smo starost materiala, ki se nahaja pod odtisi, starost materiala, ki se nahaja v isti plasti kot odtisi, ter starost materiala, ki se nahaja nad odtisi. Vse skupaj ima velik smisel," je prepričana dr. Gonzales.

Raziskovalci so za ugotavljanje starosti uporabili radiokarbološko metodo. Tako so ocenili starost školjk in živalskih lupin. Starost mamutovih zob pa so ocenili z neko drugo metodo. Same usedline so datirali s pomočjo optično stimuliranega svetlikanja.

"Nekateri sedimenti so bili ujeti v pepel in tako zažgani. Izgledajo kot majhni delčki opek in ravno te sedimente smo datirali v plasti, kjer se nahajajo tudi odtisi. Rezultat je bil osupljiv: 38 tisoč let,"
je samozavestno dejala Silvia Gonzalez.

Kako so prišli prvi naseljenci?

Tradicionalni pogled na to, kako so poseljevali območje današnje Amerike, je, da so ljudje na to območje prišli čez Sibirijo. Med Sibirijo in Ameriko naj bila zemeljska povezava, ki je kontinenta povezovala na koncu zadnje ledene dobe (približno 12.500 let nazaj).

Vendar pa stopinje stare skoraj 40 tisoč let najdene v Mehiškem zalivu spodbijajo to teorijo. Aljaska naj ne bila edino področje, preko katerega so poseljevali Ameriko. Dr. Gonzales je zagovornica teorije imenovane "obalna selitev". Ta predvideva, da so ljudje na ameriška tla prispeli z ladjami, ko so sledili obali od severa proti jugu.

Od kod so prišli ti naseljenci, pa ostaja skrivnost. Nekateri verjamejo, da so prvi naseljenci prišli iz jugovzhodne Azije ali celo iz Avstralije.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12