
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je za geslo letošnjega svetovnega dneva zdravja, ki vsako leto poteka 7. aprila, izbrala geslo Gibanje za zdravje. Z njim želi opozoriti na pomen redne telesne vadbe za ohranjanje in krepitev zdravja, pa tudi za boljše počutje posameznika nasploh.
Takoimenovani sedeči življenjski slog je namreč postal prevladujoč v številnih deželah, premajhna telesna aktivnost pa je v kombinaciji z neustrezno prehrano, kajenjem in prekomernim pitjem alkohola eden glavnih dejavnikov tveganja za nastanek srčno-žilnih bolezni, sladkorne bolezni, nekaterih oblik raka in bolezni kosti ter mišic.
WHO ocenjuje, da lahko kar dva milijona smrti letno pripišemo pomanjkanju telesne dejavnosti. K zmanjšanju tveganja, da bi zboleli, in k boljšemu počutju lahko pomembno prispeva vsak sam. Dovolj je že pol ure zmerne telesne dejavnosti na dan, načinov za dosego istega cilja pa je veliko, od hitre hoje, teka, kolesarjenja, plavanja, iger z žogo, vrtnarjenja, do povsem praktičnih rešitev v "prepolnem" vsakdanjiku, kot so uporaba stopnic namesto dvigala, pranje avtomobila, prevoz na delo s kolesom ali hoja med dvema postajališčema mestnega prometa.