Ob novici o ranjenem delfinu, ki je bil v slovenskem morju opažen v sredo, so v društvu za raziskovanje in zaščito morskih sesalcev Morigenos prejeli nepričakovane odzive s strani javnosti, zato so se odločili za dodatna pojasnila.
"Delfina smo v času nevihte zapustili zato, ker sledenje v takšnih razmerah ni bilo možno. Tudi sicer sledenje fizično že tako ali tako izmučeni živali povzroča samo še več nepotrebnega stresa. Opazovanje in fotografiranje poškodovane živali je bil prvi in edini pravilni začetni ukrep, ki je bil mogoč,“ so zapisali. Brez predhodnega ogleda živali, natančne analize poškodbe in fizičnega stanja delfina namreč ne bi bilo mogoče postaviti pravilne diagnoze. S pomočjo slikovnega materiala se poškodba lahko natančno analizira, kar na terenu pogostokrat ni možno, saj se žival premika, rane pa ni možno natančno pregledati od blizu. S pomočjo fotografij se tudi lažje posvetujejo s tujimi strokovnjaki in se tako skupaj odločijo o nadaljnjem ukrepanju, pojasnjujejo.
Strokovnjaki, ki se ukvarjajo s kiti in delfini, vedo, da reševalne akcije niso enostavna stvar, saj zahtevajo veliko mero koordinacije in ustrezne opreme, še pišejo v društvu Morigenos. Pogosto so neuspešne in nikakor ne smejo biti prenagljene. Poskusi ujetja že tako ali tako izmučenih živali mnogokrat pomenijo več škode kot koristi, tovrstni poskusi pa lahko predstavljajo nevarnost tako za žival kot tudi ljudi. Živali po takšnih akcijah pogosto poginejo zaradi stresa ali poškodb, ne glede na ukrepanje. "Naš glavni interes je, da se živali nudi ustrezna pomoč, zato želimo, da so naši ukrepi ustrezno premišljeni. Poudariti je treba tudi to, da tovrstna srečanja niso običajna, zato k naši standardni opremi ne sodijo mreža za ujetje delfina, dodatno plovilo in zdravila, ki bi bila poškodovani živali lahko v pomoč.“ Delfini so dolgi do tri metre in tehtajo tudi več kot 250 kilogramov, zato je pri tovrstni akciji potrebno tudi dovolj veliko plovilo – tako velike živali ni mogoče kar uloviti in jo posaditi na majhen čoln. "Ne nazadnje pa, tudi če bi imeli ustrezna zdravila in opremo, jih brez ustrezne predhodne diagnoze bolezenskega stanja oziroma poškodbe živali ne bi dajali,“ so še pojasnili.
'Delamo vse, kar je v naši moči!'
Z objavo novice o poškodovanem delfinu so javnost želeli ustrezno obvestiti in poskrbeti za to, da se ob morebitnih novih opažanjih lahko hitro ukrepa. Obvestili so tudi Pomorsko policijo, Upravo RS za pomorstvo in Službo varstva obalnega morja, pa tudi italijansko obalno stražo. "Presenečeni smo nad negativnim odzivom dela slovenske javnosti, saj delamo vse, kar je v naši moči in to prostovoljno. Če opazite omenjenega delfina, vas lepo prosimo, da nas takoj obvestite na telefonski številki 031/771 077 in 041/ 981 990,“ so zaključili.
Spomnimo …
Kot je znano, so ribiči in zaposleni v Akvariju Piran včeraj obvestili o ranjenem delfinu v slovenskem morju. Opazili so ga pred Mesečevim zalivom in ugotovili, da gre za veliko pliskavko z veliko rano na hrbtu. Izmučen delfin je plaval zelo počasi in večinoma na površini, kar ni običajno. Ker se je medtem razbesnela nevihta, so ga pustili kakšni dve navtični milji od Pirana. Plaval je proti Italiji, oni pa so šli na kopno. Od takrat ga niso več videli.
KOMENTARJI (58)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.