Nurman se je rodil leta 1933 v Istanbulu. Ko je bil star 26 let, se je preselil v Nemčijo, sprva v Frankfurt, nato ga je čez šest let pot vodila v Berlin, kjer je na železniški postajo ob berlinskem živalskem vrtu odprl svoj kiosk s hitro prehrano. Začel je prodajati na žaru spečeno mešanico jagnjetine in teletine, v lepinjo podoben kruh pa je dodal še čebulo – ta jed je dobila ime döner kebab, ki v prevodu pomeni vrteče se meso.
Na idejo za ta hiter obrok je prišel potem, ko je opazil Berlinčane, ki se jim je vedno mudilo. Pomislil je, da jim bilo nekaj, kar bi lahko prijeli v roke in pojedli kar med potjo, gotovo všeč. Imel je prav.
Svoje iznajdbe Turek sicer nikoli ni patentiral, zato zaradi tega nikoli ni obogatel, so ga pa kot enega od izumiteljev priznali pri Zvezi turških izdelovalcev dönerjev. Da si v zgodovini dönerjev zasluži posebno mesto, je v nekem intervjuju potrdil tudi sam: ''Morda ga je v kakšnem zakotnem koncu prodajal tudi kdo drug, ampak morate vedeti – kebab je zaslovil zaradi mene.'' Nurman je nekoč potarnal, ''da je v modernih kebabih preveč sestavin'', ob tem pa je izrazil zadovoljstvo, da se lahko s tem poslom preživlja veliko Turkov. Po podatkih Zveze izdelovalcev turških dönerjev v Evropi je namreč samo v Nemčiji, kjer so kebabi skoraj izključno v domeni turških priseljencev, 16.000 prodajaln in lokalov z dönerji. Nemška mesna podjetja in podjetja z opremo za žar oskrbujejo kar 80 odstotkov evropskega trga.
Goveji in piščančji
Meso za kebab se običajno peče na vertikalno postavljenih vrtečih se nabodalih, na katerih je skupek govejega ali piščančjega mesa, ki se sproti reže s posebnim strojem ali večjim nožem. Meso se zatem da v dobro zapečen kruh ter doda zelenjavo (najpogosteje solato, zelje, paradižnik in čebulo) in različne omake. Poleg döner kebaba obstajajo tudi druge različice kebabov kot so jufka, šiš, iskender kebab in podobno.
Danes je döner kebab razširjen po celem svetu, velja pa za priljubljen obrok po prekrokanih nočeh (tudi pri nas). Čeprav nekateri naravnost obožujejo njegov okus, pa so raziskave pokazale, da ni najbolj zdrav. Vsebuje namreč ogromno soli pa tudi maščobe in kalorij. Masten kebab lahko vsebuje tudi na 2.000 kalorij, kar je približno toliko kalorij, kot naj bi jih ženska zaužila v celem dnevu.
KOMENTARJI (72)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.