Ameriški astrofizik Philip Morrison, ki je pomagal ustvariti prvo jedrsko bombo, kasneje pa postal ugleden kritik tekme v jedrskem oboroževanju, je v petek, v starosti 89 let, umrl v spanju, so danes sporočili z Massachusetts Institute of Technology (MTI).
"Svet je izgubil enega najpomembnejših glasov družbene zavesti in znanosti. Več kot 50 let, odkar se je vključil v razvoj prve jedrske bombe, je bil Philip Morrison vodilni udeleženec pri naporih za nadzor in uničenje jedrskega orožja," je v sporočilu zapisal častni profesor zgodovine znanosti na MIT Charles Weiner.
Morrison, ki se je rodil leta 1915, je delal kot fizik pri projektu Manhattan, pod vodstvom Roberta Oppenheimerja, leta 1945 pa je plutonijevo ovojnico bombe prepeljal iz laboratorija v Los Alamosu na njen prvi preizkus v Novo Mehiko. Na otoku Tinian pa je sodeloval pri sestavljanju bombe, ki so jo kasneje odvrgli na Hirošimo.
Po tem ko so bombardirali Hirošimo, si je to mesto tudi sam ogledal, da bi ocenil posledice. Po vojni pa je postal dejaven v boju proti širjenju jedrskega orožja, zlasti skozi članstvo Ameriške federacije znanstvenikov, katere član je bil tudi Albert Einstein. Naslednjih 40 let svojega življenja in dela na MIT je posvetil raziskovanju radiologije, kozmičnih žarkov, gama žarkov, astrofizike in kozmologije.