"Sprva nismo mogli verjeti, saj se nam je zdelo nemogoče, da bi kaj takega nosili že v srednjem veku," je povedala arheologinja Beatrix Nutz z univerze v Innsbrucku. Doslej je namreč veljalo, da so modrčke začeli uporabljati šele pred okoli sto leti, v srednjem veku pa naj bi ženske nosile le platneno spodnje perilo.
A strokovnjaki so ugotovili, da modrčki na Tirolskem izvirajo iz obdobja med letoma 1440 in 1485. Dva najdena modrčka sicer nista v celoti ohranjena, a sta presenetljivo podobna današnjim. Dva medtem spominjata na brezrokavnik z všitimi košaricami, katerih velikost je približno C.
Spodnjice, ki se ob straneh zavežejo z vrvicami, so v srednjem veku nosili le moški in so veljale za simbol moške moči.
V votlem prostoru med prvim in drugim nadstropjem gradu Lengberg so sicer našli več kot 2700 kosov oblačil in spodnjega perila. V 15. stoletju so tej stavbi dogradili drugo nadstropje, vmesno praznino pa so očitno enostavno zapolnili z oblekami.
"Za vsa najdena oblačila verjetno ne bomo mogli ugotoviti točne namembnosti, a vsaj 20 kosov bomo lahko rekonstruirali," je povedala Nutzeva.
Arheologinja ugotovitve trenutno opisuje v disertaciji z naslovom Kaj se skriva pod obleko, leta 2014 pa namerava objaviti znanstveno publikacijo na to temo.
Že sedaj pa Nutzeva dobiva številna vprašanja glede srednjeveških krojev. Kot je pojasnila, so najbolj zainteresirani navdušenci nad srednjim vekom, ki se v prostem času radi starinsko oblačijo, pri tem pa jim je avtentičnost izredno pomembna. Nad ugotovitvijo, da so ženske v srednjem veku nosile modrčke, naj bi bile še posebej navdušene ženske z velikim oprsjem, saj "viteške igre brez potrebne opore prsi niso prav nič udobne".
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.