Zanimivosti

V New Yorku ponovno zasijala dvojčka

New York, 12. 03. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

V New Yorku so blizu kraja, kjer sta nekoč stala dvojčka Svetovno trgovskega centra (WTC) postavili žaromete, ki bodo newyorško nebo osvetljevali vsako noč do 13. aprila.

George Bush med včerajšnjo slovesnostjo pred Belo hišo
George Bush med včerajšnjo slovesnostjo pred Belo hišo FOTO: Reuters

Po Bushevih besedah se vojna ne bo končala, dokler teroristi več ne bodo mogli ogrožati civiliziranih držav.

Slovesnosti pred Belo hišo so se udeležili sorodniki žrtev terorističnih napadov, kongresniki in vrhovni sodniki, navzočih pa je bilo tudi več kot sto veleposlanikov zavezniških držav, ki sodelujejo v novi protiteroristični koaliciji, med njimi slovenski veleposlanik Davorin Kračun. Bushev govor je bil namenjen zahvali zaveznikom za sodelovanje v vojni proti terorizmu in opozorilu, da ZDA mislijo resno in nameravajo iti do konca. "Na svetu, kjer razlike in zamere postanejo opravičilo za pobijanje nedolžnih ljudi, ne more biti miru," je dejal Bush in dodal, da ZDA ne bodo pozabile na svoje žrtve in pravičnost, ki jo zahteva njihova smrt. Vojna proti terorizmu za ZDA ni politika, ampak zaveza, je opozoril.

"ZDA pričakujejo, da bodo vse svetovne vlade pomagale odstraniti parazite, ki ogrožajo svetovni mir in varnost," je med sinočnjim govorom dejal George Bush.

Ameriški predsednik se je zahvalil vsem državam koalicije, posebej tistim, ki sodelujejo v Afganistanu, kjer je bila po njegovih besedah dokazana moč koalicije. Obžaloval je ameriške žrtve in žrtve iz zavezniških držav Danske, Nemčije in Afganistana. Opisal je dosežke v Afganistanu, kjer lahko gredo deklice spet v šolo, kjer gradijo ceste, odstranjujejo mine in kjer je odpravljena nevarnost splošne lakote. Dejstva, da se je znova razširila pridelava opija in mamil, ki je bila pod talibani prepovedana, Bush ni omenjal. Teroristi naj bi brezglavo bežali, zato jim je potrebno onemogočiti varno zavetišče kjerkoli po svetu. Vsak med njimi mora ostati begunec brez zavetišča in tu se začenja druga faza vojne proti terorizmu, je pojasnil Bush.

"ZDA pričakujejo, da bodo vse svetovne vlade pomagale odstraniti parazite, ki ogrožajo svetovni mir in varnost," je dejal Bush in napovedal pomoč v opremi in urjenju varnostnih sil za vsako državo, ki bo za to zaprosila. Omenil je Filipine, kamor so ZDA poslale 500 "svetovalcev", Gruzijo, kamor bo kmalu šlo 150 podobnih svetovalcev in Jemen, ki bo prav tako dobil ameriško pomoč. Jemen naj bi bil še posebej izpostavljen nevarnosti, da bi vanj prebežalo veliko teroristov iz Afganistana. Po Bushevih besedah se ZDA ne spopadajo z državami, ampak s teroristično mrežo, in zmaga bo prišla, ko bo ta mreža razbita. Vsaka država pa mora resno vzeti grožnjo, ki jo predstavlja orožje za množično uničevanje, še posebej, če pride v roke teroristom, ki ga bodo uporabili brez razmišljanja.

Spominske slovesnosti po ZDA

S prižigom 88 reflektorjev, ki so na večernem nebu nad Manhattnom pričarali porušena dvojčka Svetovnega trgovinskega centra, so v New Yorku pet minut pred eno uro zjutraj po srednjeevropskem času sklenili celodnevne slovesnosti v spomin na žrtve terorističnega napada 11. septembra lani.

Manhattan
Manhattan FOTO: Reuters

Svetlobni žarki naj bi segali do kilometra in pol visoko, videti pa jih bo mogoče tudi z razdalje 30 kilometrov. Žaromete je prižgala 12-letna temnopolta Valerie Webb, katere oče, pristaniški policist, je umrl 11. septembra.

Pol leta po napadu, v katerem je v New Yorku umrlo 2830 ljudi, v napadu na Pentagon 189 in v letalu, ki je strmoglavilo na območju zahodne Pennsylvanije 44, so potekale spominske slovesnosti po vsej ZDA.

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja