Zanimivosti

V ospredju so čarovnice

Ljubljana, 31. 10. 2009 08.54 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Zabava, preoblačenje, sladkarije ... Ne gre za pust, ampak za noč čarovnic, ki smo jo začeli prevzemati iz angleško govorečih dežel. Na ta način smo vsaj za eno noč dali oblast čarovnicam.

Noč čarovnic
Noč čarovnic FOTO: Reuters

Etnologinja Bojana Omersel Weeks meni, da bomo v Sloveniji glede "uvožene" noči čarovnic prevzeli tudi elemente, ki se še niso tako razširili, so pa dobro znani v ZDA. Med takšnimi elementi omenja preoblačenje in strašenje. Pravi, da gre za prevzemanje, kot je opazno pri valentinovem.

Etnologi pri pojavu noči čarovnic opažajo več vidikov, saj gre tako za zabavo, za preoblačenje in krašenje kot tudi nakupovanje majhnih čarovnic, plastičnih buč in drugih izdelkov, ki so za to priložnost naprodaj v trgovinah. Več kot ima pojav sestavnih delov, večja je možnost, da se obdrži tudi na drugih ravneh, ne le na komercialni, menijo.

Vzporedno opozarjajo na nekatere pojave v tem jesenskem obdobju, ki so znani v slovenski dediščini, vendar pa niso imeli neposredne povezave z nočjo čarovnic, kot jo poznamo danes. Tako so npr. v času pobiranja pridelkov v panonskem delu dolbli buče.

V Pokrajinskem muzeju Murska Sobota pravijo, da zadnja leta buče dozorijo prej in jih poberejo že sredi septembra. V nekaterih prekmurskih krajih priredijo praznik buč, iz Avstrije pa so prevzeli navado, da pred hišami postavijo nekakšen jesenski okras. S pomočjo buč in vreč, napolnjenih s senom, naredijo lutko ženske in moškega, "babo in deda", okoli pa razporedijo jedilne buče različnih velikosti, oblik in barv.

Po domovih po sladkarije

Noč čarovnic praznujejo predvsem otroci.
Noč čarovnic praznujejo predvsem otroci. FOTO: Reuters

"Halloween" v ZDA praznujejo predvsem otroci, ki našemljeni v čarovnice in duhce na predvečer hodijo od vrat do vrat z besedami "Trick or treat", kar pomeni vabilo k darovanju, sicer naj bi dom zadela nesreča. Po domovih jih obdarijo z bonboni, dobijo pa lahko tudi denar.

Newyorška parada na noč čarovnic velja za največji tovrstni ameriški dogodek. Vsako leto pritegne okrog dva milijona gledalcev in na tisoče udeležencev z vsega sveta.

Praznik zaznamujeta črna in oranžna barva, buče, maske in sladkarije, v ZDA pa ga na ta način slavijo od leta 1921.
Praznovanja noči čarovnic izhajajo iz starega keltskega običaja. Kelti so verjeli, da je 1. november začetek novega leta, da na predvečer tega prehoda pridejo na Zemljo vsi duhovi in mrtvi ter da naokoli letajo čarovnice. Pozneje je pri Angležih ob sprejetju krščanstva postal ta dan halloween, kar je skrajšano iz All Hallow Even – večer vseh svetih.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

ziggy89
31. 10. 2009 16.38
@islam ...po ukinitvi kliče tudi verovanje v Boga...kolikor je jasno mentalno zdravim osebam...duhovnost po drugi strani pa je super :)
IsIam
31. 10. 2009 11.28
Kult izvotljenih buč mentalno zdravi osebi ne more biti substitut za duhovnost in kar kliče po ukinitvi.
anicca66
31. 10. 2009 11.09
Hej. Zakaj se nekaj bunite?. Noč čarovnic je. Danes si lepo izrežite buče. Namaskirajte in pojdite uživat oz. strašit . Lep pozdrav in lepo praznovanje noč čraovnic.
Evidence
31. 10. 2009 11.02
drevo... saj je napisal, da uvažamo praznike, ki z našo kulturo nimajo nič skupnega. Zdaj imamo kar dvoje dan reformacije noč čarovnic. Sicer pa je kolega zadnjič rekel, da je noč čarovnic enako kot dan žena, samo da je ponoči.
drevo16
31. 10. 2009 10.35
Če bi imel/a ti kaj pameti bi vedel, da thanksgiving lahko praznujejo izključno in samo v ZDA, kjer za ta praznik obeležujejo spomin na gostoljubnost indijancev ob prihodu evropejcev itd. v času preseljevanja v "obljubljeno deželo" v 17. in 18. stol.
Feels_good_man
31. 10. 2009 10.25
tole uvažanje praznikov mi je prov neumno, čez 10 let bomo sigurno praznovali še thanksgiving