Veliko sodobnih astronomov je namreč prepričano, da je naše vesolje že prešlo obdobje 'kozmične menopavze' in ni več sposobno ustvariti novih galaksij oziroma zvezd. Orbitalni teleskop Galex pa je odkril 36 svetlih, kompaktnih galaksij, ki spominjajo na mlade galaksije, kakršne so obstajale pred milijardami let.
Te, novoodkrite galaksije so za vesoljske razmere še mlade, saj naj bi nastale šele pred 100 milijoni let. Za primerjavo: naša galaksija je po nekaterih ocenah stara 10 milijard let, torej je stokrat starejša od odkritih.
Mlade galaksije, so relativno blizu nas, 'samo' dve do štiri milijarde svetlobnih let daleč.
Ameriška vesoljska agencija Nasa je teleskop Galex v orbito izstrelila pred dobrim letom in pol za iskanje novonastalih zvezdnih sistemov v oddaljenem vesolju, ki nam kaže slike vesolja, ko je bilo še mlado.
"Vedeli smo, da so pred eoni obstajale mlade, masive galaksije, vendar smo bili mnenja, da so vse že 'odrasle' v galaksije, kakršna je naša," je dejal dr. Chris Martin, glavni raziskovalec za Galex na kalifornijskem inštitutu za tehnologijo v Pasadeni. "Če so odkrite galaksije resnično nastale šele pred kratkim, potem to kaže na to, da so nekateri deli vesolja še vedno 'porodne postelje' za rojevanje galaksij," je še dodal.
Astronomi menijo, da je vesolje nastalo po tako imenovanem velikem poku pred več kot 13 milijardami let. Ko se je razširjajoče vesolje ohlajalo, sta pri tem nastajala vodik in helij. Materija teh dveh elementov se je združevala in zaradi gravitacije sesedala in tako oblikovala prve zvezde in galaksije.
V mladem vesolju je bil nastanek galaksij običajen pojav in astronomi so menili, da je nastajanje galaksij doživelo vrhunec pred osmimi do desetimi milijardami let. Po tem času je bilo 'rojenih' vedno manj novih generacij galaksih in zgodnejše so 'odrasle v galaksije, podobne naši in astronomi so bili prepričani, da so že videli vse velikanske novorojence.
Novoodkrite galaksije so v pomoč astronomom, da dobijo lažjo predstavo, kakšna je morda izgledala naša galaksija v 'otroštvu'. Astronomi iz Pasadene pravijo, da je odkritje podobno najdbi živega fosila na domačem vrtu. "Prepričani smo bili, da so tovrstne galaksije že 'izumrle', kot kaže pa v vesolju obstajajo žive in zdrave novorojene galaksije," je dejal dr. Tim Heckman z univerze John Hopkins v Baltimoreu.