Zanimivosti

Vesoljski turist se je vrnil na Zemljo

Bajkonur, 05. 05. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Po enajstih dneh v vesolju se je davi ob 5.52 po srednjeevropskem času z Mednarodne vesoljske postaje na Zemljo vrnil vesoljski turist, južnoafriški računalniški bogataš Mark Shuttleworth.

Mark Shuttleworth
Mark Shuttleworth FOTO: Reuters

Na krovu vesoljskega plovila Sojuz je skupaj z ruskim in italijanskim kozmonavtom pristal v kazahstanski stepi.

Shuttleworth, ki je 25. aprila s kozmodroma Bajkonur v Kazahstanu kot drugi turist poletel v vesolje, je za prostor v ruskem vesoljskem plovilu Sojuz-TM34, odštel 20 milijonov dolarjev, na poti pa je spremljal poveljnika misije, ruskega kozmonavta Jurija Gidzenka, in italijanskega letalskega inženirja Roberta Vittorija.

Glavna naloga tokratne misije, imenovane Marko Polo, je bil obsežen znanstveni program, obenem pa je novo plovilo Sojuz služilo tudi kot reševalna kapsula za posadko. Tudi Shuttleworth je naredil nekaj bioloških poskusov na izvornih celicah, ob njegovem odhodu v vesolje pa so napovedovali, da bo poskušal izvesti kristalizacijo beljakovin in nekaj kardioloških testov. Podobne poskuse so v istem času delali na Zemlji, nato pa jih bodo primerjali. Južnoafriški milijonar je pred vzletom poudaril, da upa, da bodo rezultati poskusov znanstvenikom pomagali v boju proti aidsu, Alzheimerjevi in Parkinsonovi bolezni.

Prvi turist, ki je poletel v vesolje, je bil aprila lani Američan Dennis Tito, ki pa za razliko od Shuttlewortha ni imel privolitve Ameriške vesolje agencije (NASA) in tudi ni izvajal nobenih poskusov. Shuttleworth, ki je želel v vesolju biti več kot zgolj turist, je večkratni milijonar postal že pri 26 letih. Takrat je svoje računalniško podjetje Thawte, ki ga je ustanovil v domači garaži, prodal nekemu ameriškemu podjetju za skoraj 500 milijonov dolarjev. Prvi "afronavt" je za svojo pustolovščino v vesolje prestal osemmesečne intenzivne priprave, naučil se je ruščine, da bi lahko lažje komuniciral s kontrolorji misije v Moskvi, in se udeležil tudi enotedenskega izobraževanja v vesoljskem centru Johnson, ki ga ima NASA v Houstonu.

Denar, ki sta ga ruski vesoljski agenciji plačala 61-letni Tito in Shuttleworth, bo ruskim vesoljskim strokovnjakom prišel zelo prav. Ruska vesoljska industrija je po razpadu Sovjetske zveze zašla v finančne težave, "vesoljski turisti" pa so način za dodatne vire financiranja vesoljskega programa.