48-letni basejumper je skočil z 7220 metrov visoke skale, kar je najvišja višina za base skok vseh časov. Čeprav je sam polet do pristanka trajal manj kot minuto, so bile priprave izjemno dolge, kar dve leti. Veliko časa je namenil predvsem izdelavi posebne letalne obleke.
Rozov in njegovi spremljevalci, z njim so bili še štiri šerpe in snemalna ekipa, so na pot krenili s kitajske strani. Do skoka so minili trije tedni, do točke, na kateri se je odločil, da bo skočil, so iz baznega tabora hodili štiri dni.
Ko je skočil, je bila temperatura minus 18 stopinj Celzija, Rozova pa je skrbela predvsem dolžina stene. Zaradi redkega zraka je namreč potreboval več časa, da je iz faze prostega pada prešel v fazo letenja. Poskus je vseeno opravil, po slabi minuti, ko je letel s hitrostjo okrog 200 kilometrov na uro, pa je na ledeniku Rongbuk (5950 metrov) uspešno pristal.
''Za menoj lahko vidite najvišjo goro na svetu. Pravkar sem pristal na dnu severne stene Everesta,'' je dejal po uspešnem skoku. ''To je bil zame eden najtežjih skokov, zaradi višine, tudi fizično se nisem najbolje počutil. Malo sem bil nervozen zaradi navpičnega dela na začetku, ki je bil nekoliko kratek za to višino, ampak vse se je dobro izteklo.''
Prva človeka, ki sta dosegla vrh najvišje gore, sta bila Novozelandec Edmund Hillary in nepalski šerpa Tenzing Norgay. To jima je uspelo 29. maja leta 1953.
Hillary, takrat 33-letni čebelar, je bil del britanske ekspedicije, za zadnji vzpon na vrh pa ga je zaradi njegovih izkušenj s himalajskimi vrhovi pa tudi kondicije in moči izbral vodja odprave John Hunt. Med šerpami so kot najprimernejšega izbrali Norgaya. Plezalni par je eno noč preživel na južni steni, potem pa naslednji dan ob jasnem vremenu krenil na vrh. Po vrnitvi sta postala prava junaka (to si oglejte v priloženem arhivskem posnetku).
Leta 2003 je Hillary zaradi svojih zaslug postal častni občan regije Solukhumbhu, kjer stoji Mount Everest.
KOMENTARJI (35)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.